A Kecsketemplomot, amelynek elnevezése a XIV. századi templomépítő Kecskés családra emlékeztet, gótikus stílusban emelték, a későbbiekben pedig részben barokkosították. A leendő interaktív kiállítás látogatóival a kétféle stílus megjelenését, a stílusjegyek egymás mellettiségét szeretnék majd érzékeltetni.
A kvadratúra L alakú folyosójának egyik ágán a ferences, a másikon pedig a bencés múlt főbb történéseit tárják az érdeklődők elé, mivel a templom négy évszázadon keresztül a ferenceseké volt, s 1802-ben került a bencésekhez. A templomhajóba több számítógépet is telepítenek a műemléki környezethez illő installációval: ezen a ponton nyerhetnek információkat a templomról a látogatók különféle nyelveken. A gyerekek játékos formában, mesefigurák közreműködésével ismerhetik meg a templom történetét - tette hozzá Horváth László.
Kiállítási hellyé alakítják a tervek szerint a kriptát is, amelyben a XVIII. században temetkeztek; a középkori és a későbbi temetkezési szokásokat mutatják ott be. A XIV. századi káptalantermet - miként a kiállításban érintett valamennyi teret - felújítják, s a két befalazott gótikus ablakát láthatóvá teszik. A káptalanterem alkalmas lesz irodalmi estek, kamarakoncertek rendezésére.
A Kecsketemplom részese volt a magyar történelemnek: helyet adott egyebek között királykoronázásnak - III. Frigyest 1625-ben koronázták királlyá a falak között -, és több országgyűlést is tartottak épületében. Tárgyi kincseinek egyike az a szószék, amelyről Kapisztrán János mondott gyújtó hangú toborzó beszédet a nándorfehérvári ütközet előtt.
Az összességében 200 millió forintos beruházást szeretnék két év alatt megvalósítani 30 millió forintos önrésszel, és bíznak a második pályázati forduló sikerességében - mondta a templomigazgató. A soproni Fő téri templom helyén már az 1280-as években működött templom, pár évvel ezelőtt régészek megtalálták az ősi szentélyt is.
(Múlt-kor/MTI)