Író a közönség soraiban

Egyéb

Tomasz Man lengyel filológia és rendező szakon végzett, drámáit gyakran mutatják be a legfontosabb lengyel színpadokon. Legismertebb műve, ­a 111 ? amelyet a varsói Nemzeti Színház is műsorára tűzött ? Tadeusz Słobodzianek Dráma Laboratóriumában készült.

A lengyel író-rendező január 13-án Budapestre látogat, hiszen a kaposvári Csiky Gergely Színház társulata 111 című drámájával vendégszerepel a fővárosi játszóhelyen.

?A darab a családon belüli erőszakról, a devianciáról, a kommunikáció csődjéről és a szeretetlenségről szól. A történet során megfigyelhetjük, hogyan juthat el egy teljesen átlagosnak gondolt, panelben élő család odáig, hogy a fiú meggyilkolja a saját szüleit? ? mesélt a történetről Grisnik Petra, a teátrum színésznője. ?Kollégiumokban, iskolákban játszottuk a darabot, és előadtuk felnőtt közönségnek is a színházban: érezhetően különbözött a közönség, de mégis minden korosztályt megérintett? ? mondta a színésznő, aki bevallotta elsőre félelmetes feladatnak tűnt számára a tantermi előadások ötlete.

?Életemben nem csináltam még félelmetesebb dolgot: minden előzetes félelmemhez még társult száz másik, miközben színészként óriási élmény, hogy egy karnyújtásnyira ülsz a nézőtől, és azonnal visszajelzést kapsz tőle. Nem becsültem alá a kamaszokat, de nem voltam benne biztos, hogy ilyen mértékig aktivizálja őket a téma. Az előadás után minden alkalommal beszélgetünk velük: hozzászólnak, mesélnek reagálnak ? és nem is akárhogyan? ? fejtette ki.

A társulat most ismét nagy kihívás elé néz, hiszen a január 13-ai előadáson maga az író is ott ül majd a közönség soraiban. Az előadást követően Bérczes László rendező, a Csiky Gergely Színház művészeti vezetője beszélget Tomasz Mannal, Pászt Patrícia fordítóval és az előadás alkotóival a 111-ről, a kortárs lengyel és magyar drámáról, színházról.