Gajdó Tamás színháztörténésszel eredhetünk Molnár Ferenc nyomába a Margitszigeten

Program

Kellemes környezet és számos irodalomtörténeti érdekesség várja az érdeklődőket az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum Péntek 10 – Nyugdíjasok irodalmi délelőttje című programsorozata május 30-i rendezvényén, melynek keretében Gajdó Tamás színháztörténésszel kereshetik fel Molnár Ferenc kedvenc helyeit a Margitszigeten.

Gajdó Tamás színháztörténész, az Országos Színháztörténeti Intézet és Múzeum gyűjteményvezetője a Hogy volt?! című tv-műsor felvételén, az MTVA Kunigunda utcai gyártóbázisának stúdiójában. Fotó: MTI/MTVA / Zih Zsolt
Gajdó Tamás színháztörténész, az Országos Színháztörténeti Intézet és Múzeum gyűjteményvezetője a Hogy volt?! című tv-műsor felvételén, az MTVA Kunigunda utcai gyártóbázisának stúdiójában. Fotó: Zih Zsolt / MTI/MTVA

A margitszigeti kis szálloda egykori portása, Gyuri bácsi 1923-ban interjút adott a Színházi Életnek, s ebben elmondta, hogy „Molnár Ferenc nagyságos úr” kétéves korában nyaralt először a Margitszigeten. „A papája hozta ki, az öreg doktor úr, és az én térdemen üldögélt délutánonként. Ha valaki megríkatta, csak ide adták hozzám a doktor úrék, és énnálam mindjárt elcsöndesedett.”

Molnár első életrajzírója, Csergő Hugó 1928-ban részletesen elbeszélte, hogyan érkezett meg tizenhét évvel később ismét a kis szállodába a kezdő hírlapíró. Csergő írásából az is kiderül, hogy Molnár a nyarat és a telet is az akkor még vadregényes vidéken töltötte. Itt írta meg Az ördög és az Úri divat című színművét, s az Andor című önéletrajzi ihletésű regényét.

A 24-es szoba lakója – Molnár Ferenc nyomában a Margitszigeten című séta során az érdeklődők Gajdó Tamás színháztörténész vezetésével felkeresik az író legkedvesebb helyeit, és műveinek segítségével felidézik a 20. század elejének Margitszigetét. 

A 24-es szoba lakójaMolnár Ferenc nyomában a Margitszigeten – május 30. 10 óra. További információ a múzeum honlapján.