A Man Booker International Prize-t, azaz a Nemzetközi Booker Díjat második alkalommal ítélték oda. Az afrikai irodalmi szcéna tevékeny alakítójaként, és remek regények írójaként is ismert nigériai Chinua Achebe nyerte el az idén - írja a litera.hu.
Achebe többek között Carlos Fuentesszel és Doris Lessinggel is 'küzdött' a díjért, mely 60 ezer angol font honoráriummal jár. Achebe díjazásával Ezard véleménye szerint a díj már második alkalommal történt kiadásakor megerősítette magát a valóban nemzetközi irodalmi díjak mezőnyében. A 76 éves Achebe díjazásával az életmű-értékelési funkciót is erősítették a díjjal kapcsolatban: a szerző komoly ellenfele - Ezard szerint a - 78 esztendő Carlos Fuentes volt.
A fiatalabb nemzedékek közül a listán szerepelt még a fentebb már említett angol Doris Lessingen kívül Ian McEwan, Salman Rushdie, az ír John Banville, két amerikai, Philip Roth és Don DeLillo, a kanadai Margaret Atwood és Alice Munro, valamint Amos Oz is.
Achebe-t a modern afrikai regény atyjaként szokták emlegetni, aki eddigi munkáiban és nyilatkozataiban is arra törekedett, hogy a nyugati civilizációk elrajzolt Afrika-képét közelítse a kontinens valóságához. Achebe missziós iskola tanárának fiaként nőtt fel, legnépszerűbb regényét, a Things Fall Apart (Eltűnt dolgok) című művet 1958-ban írta. A regény témája az angol keresztény misszionáriusok érkezését dolgozza fel, amikor a regény hőse nem jelzi faluja tagjainak, hogy elfogadva az angol misszionáriusok kulturális újításait, egyúttal saját kultúrájuk jellegzetességeit is elveszítik, s faluközösségük felbomlik majd.
Emellett egy Achebe-tanítvány nyerte el a múlt héten a másik jelentős irodalmi díjat, az Orange Prize-t: Chimamanda Ngozi Adichie, aki az 1960-as években kitört nigériai háború eseményeit dolgozza fel A sárga nap fele című regényében.
A Nemzetközi Booker-díjat első alkalommal 2005-ben ítélték oda, akkor az albán Ismail Kadare nyerte el. Az idei döntéshozók elnöke Elaine Showalter kritikus és akadémikus volt. A zsűri tagja volt még Nadine Gordimer és Colm Toíbín is. Nadine Gordimer kiemelte, hogy Chinua Achebe az új, megváltozott, komplexebb valósághoz új nyelvet és beszédmódot talált, regénye ötvözi a pszichológiai regény, a Joyce-i tudatfolyam és az egymásra következés rendjét megtörő posztmodern stíluselem alkalmazásának erényeit. Showalter hangsúlyozta, hogy Achebe Nigériában játszódó regényeivel létre segítette az afrikai regényt.
A regényt ötven nyelvre fordították le, s e nyelveken összesen tízmillió példányban fogyott el. Másik jelentős hatást gyakorló kötete, mely az oktatási rendszerbe is bevonult, a Kép Afrikáról: rasszizmus Conrad A sötétség szíve című regényében (1975). Achebe egy alkalommal úgy nyilatkozott, hogy számos alkotó beszélt helyesen Afrikáról, sokukról azonban nem beszélünk, s nem is tartjuk őket számon az irodalom alkotóiként: ilyenek a falusi történetmesélők is, akik még az oralitás kultúrájában élő Afrika társadalmának jellegzetes alakjai voltak (ahogy azok voltak korábban az európai kultúrkörben is az írásbeliség kialakulása előtt).