Balázs János cigány festő varázslatos képei könyvben

Irodalom

(MTI) - Mint a galériatulajdonos elmondta, Balázs János, a legjelentősebb magyar cigány festő művészete bontakozik ki a több mint 120 színes reprodukciót bemutató, csaknem 220 oldalas kötetben. Kieselbach Tamás hozzátette: olyan különleges könyvet akart, amely illik Balázs különleges festői világához. Olyan formát keresett, amely átadja ezt a varázslatos, színes közeget, amelyben a festő víziói keverednek a cigány mesék világával.
 

balazsjanos_anapszerelmese_bywiki.jpg
Balázs János: A nap szerelmese
 
A könyvet fekete alapra nyomtatták, így abban nagyszerűen érvényesülnek a színek. Nem szokványos a szerkezete sem, amely Kolozsváry Marianna művészettörténész munkája. A kötetet 120 darab fekete-fehér szociofotó vezeti be, ezek a cigányság mindennapi életét, tradícióit, köztük a kosárfonást, a vályogtéglavetést, a cigány muzsikusokat, esküvőket mutatják be.
 
Az albumot Tóth Istvánnak, a művész barátjának a fényképfelvételei is gazdagítják. A fotós a '70-es években naponta járt ki hozzá és fényképezte, amint a festmények készültek. Ez fantasztikus forrásanyag Balázs János művészetéhez - hangsúlyozta a kiadó.
 
Különleges látványvilág Balázs Jánosé, nehezen nyíló, "nem csinos" világ az övé. "Élményt ez a festészet csak akkor ad, ha odafordulunk és megismerkedünk azzal a világgal, amelyben a művek keletkeztek, Balázs János esetében a salgótarjáni Pécskődombbal, a cigányteleppel, ahol a művész élt" - vélekedett Kieselbach Tamás.
 
Művészettörténeti tanulmányok, baráti visszaemlékezések, önéletrajzi írások és versek is szerepelnek a kötetben, amely nem előzmények nélkül való, hiszen 2005-ben nagy kiállítást rendeztek a Kieselbach Galériában a festő műveiből. Akkor Balázs János egyik gyűjtője mintegy 60-70 képétől vált meg. Az eladással egybekötött tárlat nagy sikerrel zárult, csoportban vásárolták meg a képeket, öt-hat tulajdonosa lett a gyűjteménynek, köztük van a Salgótarjáni Múzeum is - idézte fel a galériatulajdonos.
 
Kieselbach Tamás a kötet bemutatóján fölvetette azt is, kellene egy múzeum, amely ezeket a kincseket őrizné, bemutatná.