A tényirodalom ma Lengyelország egyik legnépszerűbb, és legizgalmasabb irodalmi műfaja. Ennek a különleges ?irodalmi jelenségnek? a lengyeleknél komoly hagyománya van és a riport jelenleg is az irodalom egyik legdinamikusabban fejlődő területe. A műfaj térhódításáról tanúskodik, hogy az utóbbi néhány évben-évtizedben a szakma is előszeretettel díjaz és tüntet ki figyelmével riportirodalmi alkotásokat. 2009 óta saját székhelye-műhelye is létezik a tényirodalomnak: a Riportintézet és az általa működtetett Riportiskola (Szkoła Reportażu). Ezenfelül a non-fiction irodalom evolúciójában hatalmas szerepet játszott a Gazeta Wyborcza vezető lengyel napilap 1993 óta létező riportmelléklete is. Maga a riport azonban már sokkal korábban, a harmincas években meghonosodott Lengyelországban és annak művelői közül azóta számos név került be nemcsak a lengyel, de a nemzetközi irodalmi köztudatba is. Ryszard Kapuściński, a műfaj nagy mesterének neve világszerte ismert.
Fikció nélkül - találkozás a lengyel tényirodalommal
Irodalom
A riportirodalom az elmúlt években nemcsak szakmai berkekben került előtérbe, de az olvasóközönség körében is hihetetlen népszerűségnek örvend, mely azt jelzi, hogy a lengyel társadalmat az utóbbi időben inkább foglalkoztatja a valóság és a környező világ jelenségeinek problémáit körüljáró-feldolgozó irodalom, mint a szépirodalom. Mi lehet ennek az oka? Mariusz Szczygieł, a varsói Riportintézet egyik alapítója közvélemény-kutatást végzett a témában, melynek során a megkérdezettek a következőképp nyilatkoztak: ?a riportot azokért az emberekért olvasom, akikről a könyvek szólnak?, ?mert a tényirodalom érdekesebb és közelebb áll a valósághoz mint a szépirodalom?, ?mert semmiféle fikció nem képes visszaadni az életet a maga összetett mivoltában?, ?mert szeretném megismerni, hogy élnek mások és hogyan fest a világ más nézőpontból?.
Március 27-én a lengyel tényirodalom három jeles képviselője, Mariusz Szczygieł, Lidia Ostałowska és Włodzimierz Nowak lesz Lévai Balázs vendége a Mozsár Kávézóban.