Fókuszban a holokauszt és a keresztény világ viszonya

Irodalom

A Carol Rittner, Stephen D.Smith és Irena Steinfeld által szerkesztett A holokauszt és a keresztény világ című kötet egy szokatlan, mégis igen fontos aspektusból közelít a holokauszthoz és az egyházak felelősségének kérdéséhez. A kötetnek a Holokauszt Emlékközpontban csütörtökön este megrendezett bemutatóján, a KönyvEsték-sorozat Szembenézés a múlttal és a jövő kihívásaival című beszélgetésén  Heindl Péter jogász, pedagógus, a kötet lefordításának ötletgazdája elmondta: a könyv belülről boncolgatja a témát, történészek, filozófusok, rabbik írásain keresztül vezeti végig a problémakört. A kötet egyik figyelemreméltó vonása tankönyvszerű elrendezése, amely fotóival, hivatkozásaival és az épp tárgyalt témához kapcsolódó kérdéseivel nagymértékben megkönnyíti az oldalakon való tájékozódást.
 
 
"E kötet segédkönyv a múlthoz - és egyszersmind a jövőhöz. Kérdéseket tesz fel, amelyekre választ kell adnunk. Emlékeztető arra nézve, hogy a múltat kiengesztelődéssel kell tisztáznunk, a jövőt pedig közösen kell alakítanunk" - írja a könyv ajánlójában Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát, a Magyarországi Keresztények és Zsidók Tanácsának elnöke. Mert a történelem - múltunk, jelenünk és e kettő tükrében a jövőnk - még mindig szép számmal tartalmaz olyan hézagokat, foltokat, amelyeket kitölteni, lemosni, egyszóval tisztázni kötelességünk.
 
 
A beszélgetés meghívott vendégei többnyire nem voltak teljesen elégedettek a kötettel: Tatár György filozófus és Gábor György vallásfilozófus teológiailag érezte erőtlennek, míg Ungváry Krisztián történész a feltétlen szembenézést, az Egyesült Államok és Anglia kétségtelen felelősségének boncolgatását hiányolta. Török Csaba katolikus pap, teológus hangsúlyozta: "ha a kötet csak nyitánya lesz valaminek, akkor már jó a célkitűzés előttünk". Az egyházak szerepét és felelősségét új megvilágításba helyező kötet kérdéseivel egy esetleges párbeszéd megindítását is szolgálhatja majd.