A Dél-budai Kulturális és Szabadidőközpontban december 6-án 19 órai kezdettel Karinthy Márton íróval, rendezővel beszélget Czifrik Balázs. A belépő 500 Ft.
Karinthy Márton életrajza:
1949-ben született Budapesten, a Gellérthegyen. Iskoláit is itt végzi el. Középiskolába azonban szülei a Fazekas Mihály Gyakorló Gimnáziumba íratják be, Pestre, az akkori legjobb iskolába. (Bölcsődébe és óvodába a Rákosi Mátyásról elnevezettekbe járt.)
A Színházművészeti Főiskola rendezői szakát 1973-ban végezte el, Marton Endre és Kazán István, később Babarczy László osztályában. Vizsgarendezése Shaw: A sors embere, majd a szolnoki Szigligeti Színházban Shaw Szent Johannája volt. Az indulás jelezte akkori rendezői, színházi stílusát: a konzervatívnak nevezett, realista színház elkötelezettjévé vált.
Első szerződése Békéscsabára szólította (1973-75). A Pécsi Nemzeti Színházhoz már békéscsabai sikerei miatt hívták. Budapestre pécsi kudarcai miatt kerül (Thália Színház). Részt vett a Reflektor Színpad és a Játékszín létrehozásában. A Gorsiumi Nyári Játékok alapítója, két évadon át művészeti vezetője. 1980-82-ben a budapesti Népszínház rendezője. Ugyanekkor rendszeresen dolgozik TV-rendezőként is. A Színművészeti Főiskolán több osztály vizsgaelőadását rendezi. Amatőr együtteseket vezet, többek közt a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen.
1982-ben megalakítja a háború utáni első magánszínházat, amely idestova 22 éve sikeresen teljesíti célkitűzéseit: a Karinthy-hagyomány és szellemiség fenntartását, ápolását, továbbvitelét, egy színvonalas, szórakoztató, polgári színház folyamatos üzemeltetését. A Karinthy Színház még jóval a rendszerváltás előtt alakult, vállalkozásként. Úttörő tevékenysége, Buda egyetlen folyamatosan játszó, önálló kőszínházaként, a színházi struktúraváltás egyik példája is, mely ma már sajátos szellemiséget hordozó színházi műhellyé válva mind a szakma és a kritika, mind a közönség támogatását élvezi. 1988-ban jelentős fordulat történt a színház életében. Nevüket Karinthy Színházra változtatva elfoglalták azóta is működő XI. kerületi helyiségüket, a volt Haladás mozi épületét a Bartók Béla út 130. alatt. Így lett Budának saját, folyamatosan játszó új kőszínháza.
A Karinthy Színház alapprogramja az új helyen sem változott. Így a Karinthy műveken (Frigyes, Ferenc és Márton) túl, továbbra is magyar szerzők egész sorát tartja műsorán (többek között: Hubay Miklós, Szakonyi Károly, Páskándi Géza, Fekete István, Szomory Dezső, Molnár Ferenc, Aszlányi Károly, Vadnay László, Szerb Antal, Gábor Andor, Tabi László, Kellér Dezső, Eisemann Mihály), a világ drámairodalmából pedig a legkülönfélébb irányzatok szerzői is jól megférnek egymással színpadán (például: Csehov, Wedekind, Moreto, Feydeau, Katajev, Neil Simon, A. Christie, Steinbeck és Priestley).
Karinthy Márton honlapja ITT.