A Kékesi Zoltán és Peternák Miklós szerkesztette ?Kép ? írás ? művészet - Tanulmányok a 19?20. századi magyar képzőművészet és irodalom kapcsolatáról? című tanulmánykötetet Szegedy-Maszák Mihály irodalomtörténész, akadémikus mutatja be a Magyar Műhely Galériában (1072 Budapest VI., Akácfa utca 20.) június 2-án, pénteken 17 órától. Házigazda: L. Simon László
A Ráció Kiadó által megjelentetett kötet szerzői: Dánél Mónika, Dékei Krisztina, Hornyik Sándor, Kékesi Zoltán, Nemes Rita, Peternák Miklós, Sz. Molnár Szilvia, Varga Tünde, Zsadányi Edit.
A Ráció?Tudomány sorozat 6. darabjaként megjelent tanulmánykötet azoknak az előadásoknak tanulmánnyá bővített változatát tartalmazza, amelyek egy készülő, új magyar irodalomtörténeti kézikönyv előkészítéseként megrendezett, a 19?20. századi magyar irodalom és képzőművészet kapcsolattörténetét feltáró tudományos konferencián hangzottak el. Az irodalom és a társművészetek összehasonlító vizsgálatára szakosodott komparatisztika nem tartozik azon tudományterületek közé, amelyek az utóbbi időben vezető szerepet játszottak az irodalomtudomány megújulásában, s az új módszertani törekvések nem kedveztek az ilyen típusú vizsgálódásoknak. Jelen kötet tanulmányai egyszerre tanúskodnak a komparatisztika ?avíttságáról? és megújulásának lehetőségéről, hiszen jórészt a hagyományos komparatisztikai kérdezésmódok megkerülésével igyekeznek termékeny szempontokat találni a művészetközi jelenségek és összefüggések értelmezéséhez. Többek között a képzőművészeti alkotások retorikai elemzésén keresztül, a médiaelmélet és a visual studies felismerései mentén, a női (perem)műfajok feminista szempontú felértékelése felől, valamint az intermediális, kép és nyelv összjátékára építő irodalmi és képzőművészeti alkotásmódok elemzésével. Az irodalom és a társművészetek történeti összefüggéseit vizsgáló kutatások fellendülése pedig már csak azért is üdvözlendő volna, mert ez a terület (egyik) termékeny terepe lehetne akár a hagyományos diszciplináris módszertanok kultúratudományi szempontú ?újrafogalmazásának? is.