Karinthy Márton |
Az idei rendezvény a klasszikus pesti humornak állít emléket, felelevenítve a legnagyobb szerzőket Karinthytól Molnárig, Heltain keresztül Rejtőn át a Hacsek és Sajó szülőatyjaként ismert Vadnai Lászlótól a magyar abszurd megteremtőjéig, Örkény Istvánig. Emellett felidézik Kabos Gyula, Salamon Béla, Latabár Kálmán, Kellér Dezső, Alfonzó és Hofi Géza munkásságát.
Akárcsak az aranykorban, a pesti humor ismét otthonra talál a kávéházakban, ezúttal a Művészben, a Komédiásban és a Signóban, ahol a két nap során többek között Fábry Sándor, Geszti Péter, Verebes István, Kern András, Koltai Róbert, Szinetár Miklós, Jordán Tamás mellett várhatóan még számos népszerű kedvenc ül le sztorizni egymással.
Régi magyar és magyar vonatkozású amerikai filmvígjátékok szemléjének adnak otthont a budapesti art mozik: az Urániában, a Művészben, a Puskinban, a Toldiban és az Örökmozgóban olyan klasszikus alkotásokkal találkozhat a közönség, mint például a digitálisan felújított Hyppolit, a Meseautó, a Tanár úr kérem, az Állami Áruház, a Dollárpapa vagy a Greta Garbo főszereplésével forgatott Ninocska.
A 6-os vonalán közlekedő nosztalgia villamosra a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős hallgatói képében visszatérnek a kalauzok, akik felidézik a legnagyobb nevettetőket, illetve a villamoson elhelyezett hangszórókból Nagy Endre-konferanszok és a klasszikus, Herceg-Komlós-féle Hacsek és Sajó lesz hallható. A 70-es vonalán járó retró-troli fedélzetén Szabad Nép-félórák keretében szemezgethetnek az utasok a Rákosi-rezsim lehetetlen történeteiből, míg útközben kis tévéken archív műsorrészletek lesznek láthatók.
Hogy volt, mint volt? címmel június 24-én este a Mikroszkóp Színpadon Kabos Gyulára, Latabár Kálmánra, Kellér Dezsőre, Kabos Lászlóra, Alfonzóra, Hofi Gézára emlékeznek pályatársaik és barátaik: többek között Szinetár Miklós, Verebes István, Karinthy Márton, Kállai István, Koós János, Lorán Lenke, majd másnap a Thália Színház Humorvosság című gálaestjén korabeli klasszikus kabarétréfákban és kuplékban lép fel Haumann Péter, Gálvölgyi János, Kern András, Hernádi Judit, Bajor Imre, Sas József, Reviczky Gábor, Oroszlán Szonja, Balázs Péter, Szombathy Gyula és Tahi Tóth László.
A magyar humor napjához kapcsolódóan május 26-án indult a www.humornapja.hu weboldal, ahol írások, hangfelvételek, videórészletek mellett a kétnapos programsorozat előzetesei kaptak helyet.
Kalmár Tibor az ünnep alkalmából megjelenő, Volt egyszer egy kabaré című kötete az 1951-ben alakult Vidám Színpadnak állít emléket; a könyv bemutatójára június 22-én kerül sor a Mikroszkóp Színpadon.
A kétnapos ünnephez számos médium is csatlakozik: a Magyar Televízió és az RTL Klub magyar filmvígjátékokat vetít, műsoraiban teret ad a régi komédiásokra való emlékezésnek, míg néhány napilap a régi nyugatos írók, újságírók humoreszkjeit, karcolatait egy-egy mai szerző által aktualizált "tükörfordítása" mellett jelenteti meg.