KOMP-PRESS hírek - 2003. február 27.

Egyéb

Magyar kultúra Romániában

   

A ma délutáni, a nagyváradi Lorántffy Zsuzsanna református egyházi központban tartandó Pomogáts-bemutatóról, illetve az ezzel a rendezvénnyel induló Könyvtári Esték című sorozatról Barabás Zoltán költő, a Partiumi Közlöny főszerkesztője, a mai esemény házigazdája nyilatkozott a helyi Bihari Naplónak:

- A Holnap antológia fogadtatását követő irodalmi vitával kapcsolatban Ady Endre mintegy összegzésként a "magyar lelkek forradalmaként" aposztrofálta az antológiát, majd ugyancsak ő teszi hozzá: "soha magyarabbul és bátrabban nem ébredt fel a magyar géniusz". Voltaképpen A Holnap egy irodalmi és lelki forradalom volt, abban az értelemben, ami 1848. március 15-e és 1956. október 23-a volt, hiszen Ady a Nyugatban, illetve A Holnapban is egészen újat, szokatlant hozott a magyar irodalmi és lelki tespedés után. Ugyancsak forradalminak tekinthetjük abban az értelemben is, hogy tényszerűen rácáfolt arra, hogy Magyarország egy egyvárosos ország, hiszen A Holnappal a vidék ébredését illusztrálja.

Az irodalmi és közművelődési sorozattal egy régóta létező és tudatosult hiányt szeretnénk pótolni. Egyházunk fórumot és intézményt szeretne teremteni ezen kezdeményezésével, és lehetőséget biztosítani az egyetemes magyar kultúra örökségének megismertetéséhez. Az együttgondolkodáshoz, illetve a fórumteremtés ünnepi alkalmához minden érdeklődőt szeretettel várunk.
   
   
   Megjelent a Látó
   Az irodalmi folyóirat februári számában Lászlóffy Aladár, Vermesser Levente, Szabó György, Lauri Otonkoski, Kinde Annamária versei olvashatók. A további tartalomból: Találkozások és búcsú (Gulyás Miklós regényrészlete); A nagy horgászat (Zsidó Ferenc novellája); A láger helye (Bogdán László regényrészlete); Végh Balázs: A diákköri tudományos kutatómunkáról; Holló Éva: Motívumok vándorlása; Gál Andrea: Történetek arról, hogy kik kerüljenek be a kánonba; Dávid István: A bábeli utazó. A dokumentum rovatban Gáll Ernő Naplóját olvashatjuk.
   
   
   A Salamon Ernő Irodalmi Kör február 24-i ülésén névadójára, Salamon Ernő költőre emlékezett, aki 1912. május 12-én született Gyergyószentmiklóson. Február 28-án a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium diákjai és a Salamon Ernő Irodalmi Kör tagjai koszorúzási szertartással emlékeznek meg a 60 éve Ukrajnában kivégzett költőről a gimnázium előtti mellszobránál.
   
   
   Kovásznán javában készülnek a március 15-i ünnepségekre, a helybéli magyarság idén is méltóképpen kíván emlékezni az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeire. A környező falvak részvételével idén is lesz lovas felvonulás, melyet a központi színpadon ünnepi műsor követ. Ünnepi beszédet mond Németh Zsolt magyar országgyűlési képviselő, Puskás Bálint Zoltán szenátor és Gazda József, a városi RMDSZ elnöke. A református egyház soros szónoka idén Bukovinszky Cs. Miklós lelkipásztor, a központi rendezvényt pedig Kovács Gábor római katolikus esperes áldása zárja. A városközponti református templom kertjében felállított kopjafás emlékműnél koszorúzással végződik az ünnepség.