Kossuth-díj: Parti Nagy Lajos költő

Irodalom

(MTI) - A költő az MTI-nek elmondta: a Banga Ferenc grafikussal közös kötet várhatóan ősszel jelenik meg.
    A nyelvben megbújó végtelen lehetőségek és az új jelentésű szóösszetételek megalkotójaként ismert művész saját költői szótáráról szólva úgy fogalmazott: az csak egy szűkös kis doboz. A magyar nyelv viszont, amiből "átmereget", kimeríthetetlen tenger, amelynek önmegújító képessége végtelen - tette hozzá.
    Megjegyezte ugyanakkor: "ami saját, az talán a mód, ahogy használom a nyelvet, ahogy játszom a szavakkal, ahogy  - épp a nyelv szellemében - lebontom és teremtem a szabályait, ahogy gyűröm, nyüstölöm, rontom és építem".
    A saját írói eszköztár azonban sosem elegendő, mindig szűkösnek bizonyul ez a mesterség, ha valaki jól akarja csinálni, folyamatos tanulás - vélekedett Parti Nagy Lajos.
    A költő a művészeknek adható legnagyobb állami kitüntetésnek nevezte a Kossuth-díjat, hozzátéve, hogy "ha valaki egyáltalán hozzá tud tenni valamennyit is a magyar irodalmisághoz, az irodalom építményéhez, az nagy tisztesség és nagy dolog".
    Elmondása szerint jelenleg az Örkény Színháznak, Mácsai Pálnak ír egy egyszemélyes darabot, emellett pedig Moliere Úrhatnám polgár című színművének átiratát készíti a Vígszínház számára. Ezen kívül sok félkész szöveg alakul, "érik, ketyeg" a számítógépében.
    A Fagyott kutya lába című, legutóbbi novelláskötetének címadó írásából készült díjnyertes film, a Taxidermia kapcsán elmondta: Pálfi György műve azért lett ilyen jó, mert bátran és szabadon mertek hozzányúlni, ezért sikerült a novellák által teremtett atmoszférát visszaadni.
    Az 1848-as szabadságharc ünnepét a magyar történelem igen jelentős dátumának nevezte, hozzátette azonban, hogy ezt "sikerült lerángatni a hecc, a pártpolitikai cirkusz szintjére". Hozzátette: "csekély vigasz, hogy ez nem csupán az utóbbi 10, hanem az utóbbi 80-90 évre jellemző".
    "Úgy látszik, ez egy ilyen ország, amelyik az ünnepeivel nem tud mást kezdeni, mint hogy nyelet farag hozzájuk, és fejbe veri vele a másikat" - vélekedett.
    "Optimista nem vagyok, az ad némi reményt, hogy lassan a túlnyomó, épeszű többségnek torkáig ér ez a cirkusz, s egyszerűen nem lesz más választás, mint hogy meginduljon valamiféle párbeszéd" - fogalmazott a Kossuth-díjjal elismert költő.