Megjelent John Lukacs új, önéletrajzi jellegű kötete

Irodalom


johnlukacs.jpg
John Lukacs

(MTI) - A 80. Ünnepi Könyvhéthez kapcsolódó könyvbemutató beszélgetésen a szerző eddig csaknem másfél tucat munkáját kiadó könyves cég vezetője elmondta: az életének nagyobbik részét a tengerentúlon leélő John Lukacs sem nem jobb, sem nem bal, nem liberális, de nem is konzervatív ember, aki saját definíciója szerint "reakciós", de a kifejezés amerikai értelmében.

 
"Életművében új definíciót ad a 'történészségről' is: az ő szemléletmódjában a történelem elsősorban eszmetörténet, a gondolat válik történelemformáló erővé. De író is, aki személyes benyomásait rögzíti, ezek a benyomások azonban maguk is történelmi tényezővé válnak" - szólt a Barkóczi András által fordított kötet szerzőjéről.
 
Barna Imre elmondása szerint az Isten velem John Lukacs a húsz éve megjelent Egy eredendő bűnös vallomásai című rendhagyó önéletírásának folytatása, amely az elmúlt két évtizedet dolgozza fel, hatalmas tudásmennyiséget közvetítve.
 
A beszélgetést vezető M. Nagy Miklós, a kiadó főszerkesztője szerint az időskori alkotásban "egy kikristályosodott filozófia összefoglalását" lehet olvasni, egy "új, radikális, földközpontú filozófiáét". Kérdésére, miszerint szükséges-e a historiográfusnak magát az emberi természetet ismernie, John Lukacs igennel felelt: "a történelem az ember emberrel való kapcsolatának története" - hangoztatta.
 
Az író meglátása szerint a történetírás és a regény az ötvenes évek óta egyre közelebb kerül egymáshoz, de ez nem annyira meglepő, ha tudjuk, közel egy időben alakultak ki a XVIII. században, a történelmi tudat kifejlődésének korában.
 
A regényíróknak persze nagy előnyük, hogy olyan emberekkel is dolgozhatnak, akik soha nem léteztek, de ezeknek a figuráknak is plauzibiliseknek kell lenniük, olyanoknak, mintha valóban éltek volna - jegyezte meg, hozzátéve: "az Öt nap Londonban című könyvem például azért érdekelte az olvasókat, mert előtte természetesnek vették, hogy Churchill legyőzi Hitlert, a kötetből azonban kitűnt, hogy a német diktátor milyen közel állt a győzelemhez".
 
Mint John Lukacs elárulta, ez a könyv bizonyult legkelendőbb munkájának azért is, mert a 2001. szeptemberi merényletek után egy televíziós interjúban Rudolph Giuliani, New York akkori polgármestere ezt a kötetet felmutatva jelentette ki: az amerikaiaknak olyan bátraknak kell lenniük, mint a londoniaknak az 1940-es bombázások idején. "Igazából a könyvben egy szó sincs bombázásokról, de utána mindenki el akarta olvasni" - emlékezett a történész.
 
A beszélgetés után Barna Imre elmondta, a kiadó további John Lukacs-kötetek megjelentetését is tervezi, ez azonban elsősorban a szerzőn múlik.