Megkezdődött a Tokaji Írótábor

Irodalom


tokajiirotabord_vaj20070814001.jpg
Jókai Anna írónő és Vámos Miklós író a 35. Tokaji Írótábor megnyitója előtt.MTI Fotó: Vajda János

(MTI) - A Tokaji Írótábor Egyesület kuratóriumának elnöke kiemelte: ami az országban történt a rendszerváltás előtt, annak idején, majd az azt követő években, ahhoz köze volt és van az íróknak, költőknek, irodalomtörténészeknek, társadalomtudósoknak egyaránt. A mindenkori írótáborokban nem egy olyan gondolat fogalmazódott meg, és ágazott szét, amely alapvető hatással bírt a közgondolkodásban.
    A mostani tanácskozás azokat a szálakat kívánja összekötni, amelyek az első világháborút követően szétszakadtak, és "máig lógnak szélbe, világba" - mondta.
    Serfőző Simon utalt arra, hogy ezt az országot nem csak mások tépték darabokra, "az országhatáron belül is voltak olyan erők, amelyek tovább szaggatták, amikor a második világégés után felszámoltak egybetartozó közösségeket..., dudvasorsra juttattak szívós szokásokat megtartó hagyományokat, kulturális emlékeket".
    A kuratóriumi elnök kiemelte: az írók, költők sajátos eszközeikkel abban kívánnak segíteni, hogy a kulturális tájkörzetek  ébredjenek önmagukra, valamikori rangjukat, önbecsülésüket szerezzék vissza, "tudatosuljanak néprajzi, irodalmi hagyományaik, a globalizáció árnyékában ne a kishitűség vegyen rajtuk erőt".


tokajiirotabormegnyitd_vaj20070814006.jpg
Serfőző Simon megnyitója

    Májer János, a vendéglátó Tokaj polgármestere köszöntőjében hangsúlyozta: Tokaj nem csak a bor, hanem mára a kultúra, az irodalom fővárosává is vált, ami a három és fél évtizedes múltra visszatekintő írótábornak is köszönhető.
    A polgármester emlékezetett arra, hogy az ötezer lakosú város egykori zsinagógáját kulturális és konferenciaközponttá alakították át, most pedig színházat építenek. Ahol a múzsák énekelnek, ott a szabadság, a szeretet és a béke honol - vélekedett Májer János.
    A határon inneni és túli írók, költők tanácskozásán ezúttal is túltekintenek az irodalom belügyein. A társadalmi önszerveződés, a nemzetközi jelenlét, az önkormányzatiság és a demokrácia, a helyi művelődés határokon átnyúló összefüggéseit, ennek szellemtörténeti vonatkozásait vizsgálják úgy, hogy első alkalommal invitálják az egymással szomszédos kistájak, városok, régiók vezetőit, reprezentánsait a rendezvényre.
    Az idén jelen lesznek az írótársadalom kiválóságai mellett Debrecen, Eger, Miskolc, Nyíregyháza, Kassa, Nagyvárad, Szatmárnémeti, Beregszász, Kolozsvár és Ungvár szellemi műhelyeinek képviselői, és előadást tart Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke is.
    A három napig tartó írótáborban több mint másfélszáz hazai és határon túli író, költő, társadalomkutató vesz részt.
    A Tokaji Írótábor az egyik legrégebbi regionális, nemzetközi irodalmi-közéleti fórum. A hetvenes évektől itt vetődtek fel először olyan megoldatlan társadalmi kérdések, mint a népességfogyás, a környezetvédelem, a kistelepülések helyzete, a lakótelepi elszigetelődés, vagy a határon túli magyarság sorsa, és itt foglalkoztak először a magyar irodalom európai jelenlétével.