(MTI) - Illyés, aki bürokratikus melléfogások miatt a kelleténél két hónappal előbb érkezett a szovjet írók 1934-es első kongresszusára, objektív és éleslátó útijegyzetet írt, szemben a korabeli megfigyelők zömével - állapította meg a liberális orosz lap Ex libris című csütörtöki mellékletében.
Az akkor 32 éves magyar író így summázta a látottakat: a Szovjetunió az iparfejlődés nem kapitalista útjára lépett. De már a korai szakaszban látszik, hogy ez a stratégia a társadalmi szerkezet szétzúzásán, a primitív munka szörnyű kizsákmányolásán, a természeti kincsek eltékozlásán alapul. Az irányítás terén a Szovjetunió tekintélyuralmi-bürokratikus modellt követ, ideológiai diktátumra törekszik. Polgárainak vére és verejtéke árán gazdasági önellátás és katonai-politikai hatalom felé tart, amelyek a bevételek és kiadások ilyen elosztása mellett nem lehetnek tartósak - vélte.
Ezután a Nyezaviszimaja Gazeta felidézte, mit mondott Illyés négy évtizeddel később, 1974-ben Oroszországról szóló, régi könyvéről: Ugyanaz a dráma folyik. Ugyanazon a színen. Mindnyájunk részvételével.