Radnóti mindenkié

Irodalom

(MTI) - A költő születésének 100. évfordulója kapcsán megrendezett esten fellép Kovács Ákos dalszerző-énekes, Bagdy Emőke pszichológus, Berg Judit meseíró, Bódis Kriszta író, rendező, Domján László orvos, agykontroll oktató, Dopeman rapper, D. Tóth Kriszta újságíró, Fabiny Tamás evangélikus püspök, Falus András tudományos kutató, Gönczöl Katalin egyetemi tanár, Hajnal Anna vajdasági egyetemista, Harcsa Veronika énekesnő, Hámori Veronika pedagógus, Jelenits István piarista szerzetes, Kolláth György alkotmányjogász, Mányi István építész, Nagy Tímea olimpikon, Pálinkás József atomfizikus, MTA-elnök, Sarkady Ildikó médiajogi szakértő, Simonyi András diplomata, Szakcsi Lakatos Béla zongoraművész, Szarka Tamás énekes, Thernesz Éva óvónő, Varga Dániel olimpikon, Váradi Júlia újságíró és Vitray Tamás újságíró.

 
Mint azt Harsányi László elmondta, a felkéréseknek egyetlen szempontja volt: Radnóti szeretete, és az, hogy az illető ne legyen színész. "Ezzel csak annyi volt a célunk, hogy kifejezzük, verset nem csak a szakmabeliek mondhatnak" - tette hozzá az elnök, aki sikeresnek ítélte a Radnóti-emlékév eddig lezajlott programjait.
 
"Azt hiszem jelentősen nőtt az érdeklődés a költő iránt. Általában a kései versek felől közelítjük meg a költészetét, az emlékév azonban egy sokkal teljesebb képet ad róla, megismerteti Radnóti Miklós verseinek könnyedebb, vidámabb aspektusait is" - mondta.
 
Vitray Tamás  például a 1944-ben született Gyökér című verset választotta. "Nem volt könnyű dönteni, nagyon szeretem Radnóti költészetét. Végül azért választottam a Gyökér címűt, mert ez gyönyörűen megmutatja, hogyan látja az élet szépségeit egy halálra készülő, de életigenlő ember. Ráadásul ezt a verset talán kevesebben ismerik, mint mondjuk a legutolsókat" - mondta Vitray Tamás.
 
Harcsa Veronika viszont a Tétova ódát szavalja majd el. Mint elmondta, napokon át gondolkodott azon, melyik verset válassza, mert olyan költeménnyel szeretett volna előállni, amely egyszerre érzékelteti Radnóti költészetének komolyságát, szomorúságát és szépségét is. "Szerintem ez Radnóti legszebb verse. Ráadásul ebben a sok keserűség után a boldogság kerül ki győztesen" - mondta az énekesnő, aki a középiskolában szeretett bele Radnóti verseibe. "Minél közelebb kerülök ahhoz a korhoz, amelyikben Radnóti Miklós a verseket írta, annál jobban megértem és átérzem a szöveget. Megdöbbentően mély és összetett világlátás tárul fel ezekből a versekből" - tette hozzá Harcsa Veronika.
 
 
D. Tóth Kriszta a Nem tudhatom című Radnóti-verset mondja majd el. "Ez talán legismertebb és egyben a legszebb verse" - indokolta választását a műsorvezető. Mint elmondta, egészen kisgyerekként találkozott először a költő verseivel. "Nagyapám falusi tanító volt, ő ismertette meg velem a magyar költészetet, először a könnyedebb darabokat, majd a nehezebbeket. Tizenhét-tizennyolc évesen tanuljuk a középiskolában Radnótit, de az életművének jelentősége, igazi mélysége csak később tárult fel előttem."
 
A Nem tudhatom című versről D. Tóth Kriszta elmondta, hogy a szöveg számára különösen sokat jelent. "Nekem ez a vers jelenti a hazaszeretetet. Különösen aktuális egy olyan korban, amikor túlságosan sokan döngetik a mellüket magyarságukkal" - tette hozzá.
 
Az esten a versek között Szakcsi Lakatos Béla improvizál majd. A 18 órakor kezdődő programon bárki ott lehet, a Holokauszt Emlékközpont kiállításai is nyitva lesznek, szabadon meg lehet őket tekinteni.