Szálinger Balázs |
(MTI) - Az alapítvány - amelynek kuratóriumi tagja Bölcskei Gusztávon kívül Lengyel György rendező, Radnóti Zsuzsa dramaturg, Bereményi Géza író, rendező és Tasi Géza, a Szabó Magda-hagyaték gondozója - az írónő emlékének ápolására, a Szabó-Szobotka életmű ébrentartása, szellemiségük megőrzése, és a fiatal művészek munkájának elismerése, segítése érdekében jött létre - mondta a püspök.
Az első alkalommal megrendezett díjátadáson Bereményi Géza idézte fel Szabó Magda alakját. Elsősorban arról beszélt, hogy Szabó Magda íróként különösen viszonyult az élet ellentmondásaihoz: nem bocsátotta meg, nem leplezte és nem homályosította el azokat, csak tudomásul vette. Egyedül a magyar irodalomban a megbocsáthatatlant elfogadó módon természetesnek vette, íróként józanul viszonyult hozzá - mondta Bereményi Géza, példaként említve a második világháborút, amelynek kapcsán Szabó Magda "bemutatja a kor kegyetlenségét, ugyanakkor elfogadtatja velünk". "Különös író, akit valamennyien elfogadunk" - jellemezte Bereményi a könyveiben itthon és külföldön ma is rendkívül népszerű Szabó Magdát.
Radnóti Zsuzsa a néhai íróházaspárról elnevezett emlékdíj első kitüntetettjéről, Szálinger Balázsról elmondta: a 32 éves alkotó nemzedéke egyik legtehetségesebb tagja, aki - csakúgy mint Szabó Magda - versekkel kezdte pályáját, de mindinkább drámaíróként is megismerhetjük.