Száz költő alkotása érkezett a XIII. Aquincumi költőversenyre

Irodalom

Költőverseny Aquincumban 

(MTI) - A szombati program része az Aquincumi dalnokverseny értékelése is. "Az antik verselésre, az antik versformára szeretnénk felhívni a figyelmet, az Aquincumi Múzeum célja az antikvitás kultúrájának a népszerűsítése" - mondta Lengyelné Kurucz Katalin szervező.

   
Tájékoztatása szerint vegyes a pályázók köre, nagyrészt amatőr irodalomkedvelők jelentkeznek, de mivel az írószövetség költői szakosztálya is a szervezők közé tartozik, ezért olyanok is jelentkeznek, akik az irodalommal "hivatalos" kapcsolatban vannak, így szerkesztők, lektorok, s az utóbbi időben az egyetemisták is megjelentek.
   
"Ez egy rétegprogram, amely a többi aquincumi programnál kisebb látogatóközönséget szólít meg, de ezt tudomásul is vesszük, úgy érezzük, hogy szükség van ezekre a rendezvényekre is, ezért tartjuk életben tizenkét éve a pályázatot" - fogalmazott a szervező.
   
Lengyelné Kurucz Katalin kitért az Aquincumi dalnokversenyre is, amelyet tavaly hívtak életre, hogy felhívják a figyelmet az antik zenekultúrára. "Azért is izgalmas a verseny, mert ez kitaposatlan ösvény, akár az antik hangszereket, akár a dallamvilágot nézzük. Az ókorból ugyanis mindössze öt kotta maradt fenn írásban. Egészen más volt a kottaírásuk, mint amit most ismerünk, de úgy véljük, hogy a rendelkezésre álló kis töredékekből is lehet építkezni. Ez volt a rendezvény alapgondolata" - hangsúlyozta Lengyelné Kurucz Katalin.
   
Az Aquincumi Múzeum közleménye szerint az idei költőverseny témája az episztola, amelyet élő vagy holt személyhez, de akár a "csikóbőrös kulacshoz" is lehet címezni. Klasszikus formában megírt pályaművet vártak. Egy-egy vers terjedelme nem lehetett több 32 sornál. Száz költő mintegy 160 alkotása érkezett be, a pályaművek közül az előzsűri 42 verset választott ki a döntőbe, ezeket neves művészek szólaltatják meg a Trigonon Együttes közreműködésével.
   
A háromtagú szakmai zsűri választja majd ki szombaton az első három helyezett alkotást, amelyért arannyal, ezüsttel, bronzzal ékesített babérkoszorút kap szerzője. Továbbá közönségdíjat és különdíjakat osztanak ki a szervezők.
   
A program része a II. Aquincumi dalnokverseny értékelése is. A pályázatra oszólóhangszerre és énekhangra írt, Janus Pannonius latin nyelvű, szabadon választott versét feldolgozó, 2-5 perc terjedelmű kompozíciókat vártak. Az első három helyezett alkotást szerzőjét szintén arannyal, ezüsttel, vagy bronzzal ékesített babérkoszorúval díjazzák. Lesz közönségdíj is, az elismerés sorsát cserépszavazással döntik el.