Töwis-fregoli: Lehet reménykedni (ÉS-szemle)

Egyéb

   
   
   Élet és Irodalom
   02. szám. 2003. január 10.
   

   
   1.
   
   Az, hogy az Élet és Irodalom hirtelen 288 Ft-ba kerül, véglegessé teszi a döntést, a műfajban egyedülálló irodalmi-kulturális hetilapot nem érdemes rendszeresen megvásárolnia az összes munkanélküli bányásznak, éjszakai takarítónőnek, kezdő írónak-költőnek, kritikusnak. Egyikük megveszi, és heti beosztás szerint - riadólánc - továbbadja a legközelebb lakó olvasótársnak. Csütörtökön délelőtt összeülnek a helyi Munkaügyi Központ aulájában, megbeszélik a megbeszélendőket. A legfontosabb irodalomtörténeti eseményt. Pl. hogy az Orsi verset írt!
   Nyomdai kivitele a napilapokat múlja alul (kivétel a fejét hurokba dugó Magyar Nemzet, akiknél ez lassan érthetővé válna) tartalma pedig... (Erről még lesz szó.) Legfőbb bűne, hogy rádöbbenti az embert: a kortárs magyar irodalomnál kevés unalmasabb-nyomottabb-fárasztóbb-szürkébb dolog létezik a ragyogó január tizenkettedikei magyar ég alatt. Na persze, ha a kortárs magyar kritika nem viszonyítási alap (természetesen). Úgy tűnik, ez már maga a szürkébe hajolt vajszínű árnyalat.
   

   
   2.
   
   Erényeket is kéne emlegetni. Persze, van az is. Az ÉS zászlaja egyesíti a magyar értelmiség jelentős csoportját - egyesek itt lelnek többszörös fórumra, íratnak magukról és írnak másokról, miközben mások írnak róluk és olvasnak magukról (remélem, tiszta), egyéb mások pedig olvassák mindezt, mintha egyenesen szívükben csengene a kisharang, sőt egyesek idvezült mosollyal olvassák, amit egyesek írnak kettesekről, és amit kettesek írnak egyesekről (remélem, ez is tiszta) - azonkívül sok magyar költőnek, írónak, kritikusnak nyújt közlési lehetőséget.
   Így hát jogosan támogatja a lapot a Soros Alapítvány. Megérdemli, bizony. Érdemelne többet is. Remélhetőleg a támogatói sorból nem maradnak ki egyéb támogató konvergens tényezők sem ebben az esztendőben. Mert az elmúlt négy esztendőt az ÉS is megszívta, bár ebből nem következik világosan, hogy az erdei ösvény megtisztogatva, a fiatal demokrata garnitúra által elhelyezett taposóaknák más lábát tépték le, a csapdákban más hetilapok nyöszörögnek, egy százassal megnyomja a lap árát.
   De. A lap nem drága. Egy korsó középkategóriás sör ára. Nem ügy. Mégis, miért nem tavaly? Tavalyelőtt? Miért most, amikor kisütött a napocska?
   

   
   3.
   
   Talán, mert az ÉS az igazság bajnoka. A politikai publicisztikákból és tényfeltáró riportokból derül ez ki legfőképpen. A héten Megyesi Gusztáv értekezett a kubai miniválság ügyében, Hack Péter a politika és erkölcs kapcsolatáról. Mindez nagyon érdekes. Maga az élet a rendszerváltást követő tizenharmadik esztendőben.
   Az élet máshonnan is rádörren a kedves olvasóra. Hisz, avagy nem hisz a szemének ugyanez a kedves olvasó: az ÉS minden minden felhajtás nélkül megvalósítja a közröhej tárgyává tett Répássy-projektet. Csendben behozza az Agorába a Varga Domokos Györgyöt (Kertész Imre Nobel-díja ügyében)a jelentős televíziós észosztót, aki az ATV-mtv-Össztűzben kupálódott, aki egy kappanhangú harcos (a Médiaarcok, médiaharcok zseniális szerzője). Több mint három teljes kolumnán át. Maga a látvány elég (odavizionálva a VDGy reggeli alakításainak ezredét), hogy az olvasó feljajduljon, állj, ez túlzás előzetes figyelmeztetés és szorgalmas edzés nélkül! És persze nincs egyedül, ott a válasz is (Petőcz György), két kolumna. Nem kis terhelés az ünnepek nyomora alól (+ hófúvások az északi medencében) kivackolódott olvasó számára, aki egy kis Winklert olvasgatna inkább két szánkózás között - a varjúról és a verébről.
   Soknak sok. Bár aki gyorsan elvégezné az alapkurzust a jobbszélen ma használatos mellébeszélő, szemforgató, az objektivitás köntösét magára rántó álszent antiszemitizmus, valamint az ilyenféle szövegre adható körülményes válasz technikájából, ez maga a tananyag. A tárgy. Oda, vissza.
   
   4.
   
   De kritikában verhetetlen az ÉS. Először is szép dolog az Ex libris, amelyben egy fontos-gondos irodalmi ember osztja meg velünk fontos-gondos irodalmi élményeit. Gyakran egyetlen fonálra felfűzve az olvasmányokat.
   Dérczy Péter - ÉS, prózaszerkesztő - olvasott erre a hétre. És írt is. Aztán Láng Zsolt mondta el a magáét Csiki László elbeszéléseiről, Bárány Tibor a Kurvajó!-ról, Bedecs László Bodor Béla verseiről, Pályi András egy Proust-könyvról és a Trapiti-kritikával sem késlekedett tovább az ÉS: Szilasi László írta meg. Tetszett neki.
   
   5.
   
   Komolyan végiggondolva és a fennhéjázást félretéve is nyilvánvalónak tűnik, hogy irodalmi igénnyel bíró ember irodalmi igényét az ÉS-ből nem elégítheti ki. És arra sincsen tér, hogy a szépirodalom olvasása élvezet/gondolatébresztés legyen. A következőkre az ÉS viszont rendkívül alkalmas: írók közzétehetik regénytöredékeiket vagy novelláikat, költők verseiket, amikből pályatársaik/rajongóik számára nyilvánvalóvá válik, dolgoznak valamin, lehet reménykedni.

   Ezen a héten az ÉS tisztázta: Podmaniczky Szilárdnak, Békés Pálnak, Tolnai Ottónak és Karafiáth Orsolyának ég a keze alatt a munka. Derék. Lehet reménykedni.
   
   6.
   
   És erős még az ÉS sértett levelekben. A 47. Évfolyam második számában Fodor Gyöngyvér és Darvasi László méltatlankodik, persze más-más fajsúlyú ügyek miatt. Ha ideírom, hogy Fodor Gyöngyvér a Terror Háza menedzserigazgatója, akkor onnantól teljesen világos, mi is ami fájhat neki. Vásárhelyi Mária egy hete megjelent cikke amelyben "valótlanságokat állít". Na persze, ezek a mocskos újságírók. Velük van baja Darvasinak is: Tarján Tamás nem mondhatott olyt, hogy ifjú, jó tollú szerzők Harry Potter farvizére próbálnak ráevezni Pofátlan ferdítés, szájába adott szavak. Ő nem fiatal, miféle dolog az, hogy "jó tollú", nem próbálkozik, hanem munkálkodik, külön kikéri magának Harry Potter farvizét És így tovább. Az olvasó csak néz. Farvíz? Harry Potteré? Van neki? Nocsak.
   És az ÉS erős még Fáy Miklósban. Mondja, hogy a népek visszamenekülnek a Duna tévére. És valóban. És éppen a Sejtjeinket mondja. És jól mondja. Hogy Györgyi és Karcsi, és hogy Évi és János. És tényleg. Jó ezzel becsukni az ÉS-t.
   Legtöbbször az utolsó érintés érvényes. Pénteken majd megint újságos, megint ÉS, újra 288 Ft. Lehet reménykedni.
   
    *   
    Korábbi szemlék:
   Darabos Enikő: A művészek és Bajor művész úr (168 óra szemle)
   Dupla szám, dupla élvezet (Narancs-szemle)
   Milián Orsolya: Bocsánat, ünnep és irodalom (ÉS-szemle)
   Két természeti csoda: Torgyorbán + Csinszka, a szűz (HVG-szemle)
   Darabos Enikő: A politika gyönyörűsége; Viktória szenvedélyes (168 óra - 50. szám)
   Lóstaféta és fölös mellbimbódísz (MANCS-szemle - 50. szám)
   Milián Orsolya: Magánnapló - EX-Symposion - szemle
   A pasik háziasítása; nyalják (meg) Garaczilacit - (ÉS-szemle, 50.)
   Pedo-sorok-sorozatok; Ha egyszer jó volt neked... (HVG-szemle - 51.)
   Darabos Enikő: Vámosban a passzát; Podmaniczky az Atyaúristennel (MANCS-szemle)
   Milián Orsolya: Listák; kommunisdták és a szex; részeg-világ (HVG-szemle)
   Darabos Enikő: Kicker-boxer libák; Krúdy-budapest (168 óra - szemle)