Trendicsek?

Egyéb

Mondhatni, íme az ipari nő.
A címlap a legerősebb színkontrasztra, a sárga-feketére épül. A külön kiemelni szándékolt sorokat bordóval szedték, a Playboy címlaplánya rúzsozott ajkai és a nevét a címlapon megörökítő betűk színe nagyjából megegyeznek.

Playboy ajánló

Itt döbbenek meg először. Kinek is szól ez az újság!? Így indul a névvel nem jegyzett ajánló: "Serényi Krisztina maga a megtestesült hollywoodi álomnő. Szőke, hosszú haja van, hatalmas keblei és rendkívül izmos, mégis karcsú alakja. Profi fittnesz versenyző. Férfiak nagy tömegei imádják ezt a típust, Amerikában a lábuk nyomát is csókolgatják. Igaz, Európában a nőideál kicsit eltér Krisztától, de ettől még szemernyi kétség sem fér ahhoz, hogy látványa elkápráztatja a férfiakat. Gabe Dávid fotóin a sikeres sportolónő és a díva egyszerre jelenik meg."
A megfogalmazás színvonala emlékeztet az általános iskolában kötelező fogalmazásokra. Például, a Szobám címűre. De az idézett kis részlet írója más vétséget is elkövetett a címlaplány ellen. Felsorolásszerű pozitív állításai után (mely szerint milyen tökéletes is eme nő), megállapítja, Európában mégsem Ő az ideál.
Innentől kezdve mentegetőzik kezd, apologetikus a retorikája: "Igaz, ,de ettől még szemernyi kétség sem fér ahhoz,"

Kedves Playboy

Az olvasói levelek az elmúlt számot dicsőítik, pontosabban Tia Carrere testét, vagy egy patrióta "Jó nekünk magyaroknak: a lányaink egyszerűen verhetetlenek." Széles Eszter látványát élteti. A szerkesztés már erre a rovatra is kiterjed, az egyik levélben kért kedvencet már ebben a számban megtekintheti a tisztelt Olvasó, illetve egy másik levélben Réz András írásáért mondott köszönetet egy úr (Réz András újabb írása is olvasható a júliusi számban).
A legérdekesebb azonban egy 14 éves olvasó kérésére adott öndefiníció: "erotikusan fűszerezett életmódmagazin vagyunk".

Panoráma

Ez a rovat egyszerre bort, poharat, DVD-t (ugyanaz a DVD-film fél oldalas fizetett hirdetésként is megjelent a lapban, tehát, ez az ajánló bujtatott reklám), egy oldalon komolyzenét és képzőművészetet kínál, de a könnyűzenei ajánlat éppúgy elfér itt, mint internetes játékok rövid ajánlója, parfüm vagy trendi táskamustra.
"Az erotikusan fűszerezett életmódmagazin" ezek alapján olyanoknak szól, akik meg tudják vásárolni az akár 211600 Forintba kerülő táskát is. Mert: "Nem mindegy, hogy a férfi miben hordja az iratait. Júliusban olyan bőrtáskákat ajánlunk figyelmükbe, melyek alapkellékei a playboyos megjelenésnek."
Érdekes, hogy CAFÉ rovatcím alatt tematikusan formában folytatódik ugyanez, tehát a mozi, zene és könyvajánlat.

Fórum

Réz András élőbeszédre emlékeztető stílusban, mégis élvezetesen, el-elanekdotázott a sztár, eszménykép tárgykörében. Idéz filmeket, antik mitológiát, és hát sajátságos történelmi élettapasztalatot. Nem tudom, Réz demiurgoszokra utalását az olvasók hány százaléka érti?
A FÉRFI FÓRUM és a NŐI FÓRUM két írása már kevésbé vállalható. Persze ilyen roppant égetően aktuális kérdésre, hogy "Miért osztják meg az emberek partnerüket másokkal?" nehéz is jól válaszolni. Árpa Attila bárhogy próbált nyeglén reflektálni, s brillírozott egy vagy igaz, vagy nem kerettörténetbe szőtt frappáns sztoriban, mégsem sikerült a közhely szinten - kocsit, nőt nem adunk kölcsön - túllépnie.
Szegény Spitzer Gyöngyi Soma próbál tudományos alapossággal nekilátni a kérdésnek, megkülönböztet típusokat, de nagyon hamar csak magáról kezd írni, mígnem, az aranymetszésben végre rákezdi úgy istenigazából: "Tapasztalatból tudom, hogy ebben a helyzetben nagyon fontos az őszinteség."
Óriási duma lenne, ha élőben menne, így leírva? Semmi különös.

Címlaplány

Serényi Krisztina - mint a Playboy ehavi magyar lánya - a riportban meg sem szólal, csak az írást jegyző Csikós Attila közvetítésével értesülhetünk szavairól.
Az, hogy a látvány tetszik-e, egyéni ízlés kérdése. Tényszerűen rögzíthető a következő: látunk egy alulöltözött nőt, konditeremben. A gépek és a padló hidegségét, szürkeségét két apróbb kép kivételével az anyaszülte meztelenül pózoló nő látványa ellensúlyozza.
Nőtani ismereteim alapján megállapítható: anatómiai rendellenesség, hogy ekkorra mellek, így álljanak. Amúgy anatómiai szemléltetésre kevéssé alkalmatosak ezek a képek, mert bár a kiugró, kidolgozott izomcsoportok jól láthatók, mégis a fotós beállításai nyomán esztétizálással párosul a látvány.
Például, mintegy oszlophoz kötözött Szent Sebestyén, pózol az ifjú sportolónő, csak a nyilak és az oszlophoz kötözött csukló hiányzik. A lesütött tekintet a képek kétharmadát jellemzi. Nem fontos az arc. Nem fontos a tekintet. A mell, a has, a comb. Különös, a teljes oldalt kitöltő fenék.
Ezek a személytelenséget biztosító pózok felcserélhetővé teszik a nőt. Fontos a tiszta bársonyos bőr. A modell gyűrűt is hord. Egyik kezével a tarkója felé nyúl, a hajába túr, miközben térdel, a sarkain ül, míg másik keze eltakarja a nemi szervét. Látunk egy lesütött szemű, féloldalra hajtott fejet, a hosszú hajába túró nő szoborszerű sémáját, s íme, a gyűrű. Találgathatunk, vajon csak ékszer, vagy annál többet jelent.
A trendi mivolt újabb megnyilvánulásai: borotvált punci és a tetoválások (a hiányzó piercing talán a sporttal indokolható). A bokatetoválás -ha jól látom- szögesdrótban, vagy tüskés ágon piros szívecske, illetve a beretvált női nemiszervet ékesíti talán egy nonfiguratív ábrázolás, vagy talán néhány kínai, japán írásjegy.

A július havi playmate hasonlatos a magyar lányhoz, csak kissé lágyabb esésű női formákkal. Egy még nem is 21 éves chicago-i diáklány antikolt luxusbordély körítésben mesterkélt tekintettel, vastagon kikent szempillák mögül igézni próbál.
Több szót nem nagyon érdemel.

Gyorsak, hevesek, dögösek cím alatt hosszú hajú, nagy mellű lányok pózolnak láncmelltartóban, piros bőrcsizmában, vagy karácsonyi díszkivilágításban autók előtt. Idézek egy kis szöveget az egyik kép mellől: "Shamronnak az autók olyanok, mint másnak a játszótér. Kedvenc ülése: "leginkábba hátsó. Vagy a vezetőülés - bár úgy még nem szexeltem, hogy valamelyikünk vezetett volna közben. De azért jó lehet." Vrrrrummmm!" No comment.

Interjú

A Billy Bob Thornton-val készült interjú nem vethető össze azzal az egykori Hrabal interjúval, melyet még őrizgetek valahol a padláson, de kirajzolódik belőle egy sokat élt, nagydumás fickó, aki megdolgozott azért, amit elért. Hogy lehetett volna ennél jobb interjút készíteni az alannyal? Valószínű.
Billy őszintének tűnt, beszélt félelmeiről, intimitásokról talán túl sokat is, és bármiről hajlandónak tűnt nyilatkozni. Valahogy mégsincsen mélysége a beszélgetésnek, túl sokat elvon belőle a különcséggel, az alany bulvársajtó irányába eladható vonásaival való szöszölés.

Roppant felszínes a Királyi élet - fejedelmi halál című Bali szigeti beszámoló. Az írás nem tartalmaz több információt, mint egy kis színes, valamely kereskedelmi adó esti áltudományos magazinjából. Hosszasan csámcsognak az elhunyt 107 feleségen, és a haláleset okán (ifjú ara az ágyban).
A Fórumnak témát adó partnercserét amerikai VIP-listákkal, módozatokkal taglalni szándékozó írás elolvasása helyett ajánlom a Tágra zárt szemek című film (Stanley Kubrick, 1999) megtekintését, az abban látható szexparti, vagy szexszínház grandiózusabb, mint amit a Playboyban közölt írásocska bemutatott. A mellékelt fényképek stilizáltságuknál fogva hiteltelenné teszik az írást, bár a szöveg vége felé közölt Internet oldalak az ellenkezőről próbálnak győzködni.

A másik portré Michel Jordan bemutatására vállalkozott. Uborkaszezoni utánlövés, hónapokkal az esemény, a játékos-legenda visszavonulása után nem indokolja semmi. De ugyanilyen utánlövés a Budapest atomgyűrűben című írás, semmiféle új információval nem szolgál, az adatok összegyűjtése azonban dicséretes vállalkozás.

20? -című rovatban Andy Vajna került sorra, az egyoldalnyi kérdés-felelet se füle, se farka típusú szöveg, Vajna jól válaszolt, csak a szerkesztettsége hiányzik az írásnak.

A Playboy novellái változó színvonalúak, anno Turczi István szerkesztése alatt rendszeresen versekkel is találkozhatott az olvasó, sőt konkrétan emlékszem egy szövegre (Várszegi Tibor: A kései magömlés). Nos, hát Steven Amondo Szokásos szex című novellája miatt, mármint, hogy a második részt is el tudja olvasni valaki, kevesen fogják megvásárolni a következő havi lapot.

Összegzés

Kiknek szól a lap? Ez a legnagyobb kérdés. Honosítható-e úgy egy színes amerikai magazin, hogy magyarul is megszólaljon.
Kevéssé. A fizetőképes kereslettel talán nincsen gond (egy mozijegy az ára), nagy dudákra, gyors, méregdrága, nagyjából megfizethetetlen (illetve 27,6 millió Ft-os) kocsikról megjelent írásokra mindig van érdeklődés, egyrészt a kamaszok és a nagyra nőtt kamaszok részéről. A Playboy nyelvezetét már a 14 éves kamasz is megértheti, nyitott. Olyan viccek olvashatók a magazin oldalain, amilyeneket az öltőzőben meséltünk egymásnak a tornaóra után-előtt gimnáziumban.
A 114 oldalas magazin kb. 20 oldalán direkt reklám, újabb 20 oldalán szöveges ajánlattal bővített reklám, vagy önreklám látható.
A magazin tehát cirka 60 oldalas. Alkalmas lenne útiolvasmánynak, ha a cikkek olvasmányosságába mélység, frissesség is keveredne, urambocsá, Réz András írásán túl más szöveg is meglepne, legalább néhány részletében.
Netán, ha kicsit magasabb színvonalat ütne meg a lap. Viszont, ha a nívó emelkedne, csökkenne az eladott példányszám. S mivel a konkurencia jelenleg csak alulról támad, s én nem vagyok a célközönség része - minden jó így, ahogy van. Csak az a baj, hogy a havi magazin egy bő másfélóra alatt kivégezhető.