Az utolsó SZÓSZ?!:) jogán

Irodalom

"Tisztelt Lelkek! Üdvözlöm önöket azon alkalomból, hogy emberi formában meg fognak születni. Igen fontos, hogy jól válasszák meg: hol dobja le önöket a gólya. Ne csak anyagi szempontokat mérlegeljenek (mint életszínvonal), és ne csak a kellemes klímát nézzék (mint Hawaii) - hanem a nyelvet is, amely anyanyelvük lesz. Ilyen szempontból elsősorban a magyart tudom ajánlani" - e szavakkal vezette fel a magyar nyelvről szóló prezentációját a SZÓSZ?!:) legutóbbi adásában Nádasdy Ádám.
 
 
Mert az m2 vasárnap záruló műveltségi vetélkedőjében így is lehet érvelni a magyar nyelv különleges képességei mellett. A március 15-én útjára indított sorozat alkotói azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy a Nyugat 100 - A vetélkedő és a 100 év Játék a színház mintájára az ismeretterjesztést a szórakoztatással ötvözzék a vetélkedőben.
 
Írók, költők, műfordítók és színészek igyekeztek tehát adásról adásra elbűvölni a közönséget azzal az ismerettel, amely minden honfitársunknak született adottsága: a magyar nyelvvel. Így született meg Ady és Léda sms-váltása, a Bánk bán szleng-változata, vers Radnóti kézírásáról, nyelvtörvényt követelő petíció, vagy éppen szerelmes vers jogi szaknyelven, kortárs dráma reformkori társalgási nyelven, esszé a többpártrendszerről Mikszáth stílusában, és PR-cikk az Egri csillagokról.
 
 
A tizenegy héten át tartó sorozat játékosai rögtönzött humoros jelenetek, villámkérdések és saját történetek segítségével adtak számot a magyar nyelvhez fűződő viszonyukról, és összesen 82 írásművet készítettek a sorozat kedvéért. Hogy ment-e előbbre általuk a magyar irodalom, azt a nézők és az utókor feladata eldönteni. Egy azonban biztos: aki adásról-adásra követte az m2 újabb műveltségi vetélkedőjét, az Nádasdy Ádám, Várady Szabolcs, Radics Viktória és Barna Imre tolmácsolásában ismerhette meg magyar nyelv születéséről szóló teóriákat, Szabó T. Anna, Kiss Judit Ágnes, Lator László és Vámos Miklós írásművein keresztül bizonyosodhatott meg a magyar nyelv különleges képességeiről, illetve Mácsai Pál, Molnár Piroska, Bíró Kriszta, Bertalan Ágnes és Pokorny Lia előadásából tanulhatta el a pajzán nyelvhasználat szabályrendszerét és a nyelvi mágia működését. Nem utolsósorban: ebben a műsorban hangzott el először a nagyközönség előtt a Gyászos pindaroszi elégia Csók István ötvenedik születésnapjára című, Karinthy Frigyes 1915-ben keletkezett, s hosszú ideig az Országos Széchényi Könyvtárban lappangó verse.
 
A május 31-i záró adásban, a SZÓSZ?!:) nyelvi vetélkedő döntőjében a slágerszövegeket és a szövegslágereket, azaz a reklámok, szlogenek, dalszövegek nyelvi humorát, trükkjeit, fülbemászó sorait vizsgálják a játékosok. A résztvevők - köztük Csákányi Eszter és Réz Pál - újraírják a Holdvilágos éjszakán miről álmodik a lány? című slágert, marketingtervet rögtönöznek az "unintelligens mosópor" eladására, és utánajárnak annak is, kik voltak az első reklámszövegíróink. Ráadásként elhangzik Vörösmarty Mihály A merengőhöz című verse - Szabó T. Anna rap-átiratában.