Versek szirmokat bontanak

Irodalom


illyes_gyula_bymekoszk.jpg
Illyés Gyula

(MTI) - A sorozat Pomogáts Béla irodalomtörténész ötlete volt, azt javasolta, készüljön könyv a legnagyobb magyar versek születésének körülményeiről, fogadtatásáról, utóéletéről. A sorozat szerkesztője, Pomogáts Béla elsőként Illyés Gyula híres költeményét, az Egy mondat a zsarnokságról címűt választotta.

 
A vers négyféle változatban került a könyvbe: kéziratban, vagyis kézzel írt formában, amely nemrég került elő, valamint gépelt változatban, vagyis gépiratban és még kétféle formában. Az egyik 1956-ban jelent meg az Irodalmi Újságban, a másik ugyancsak 1956-ban az Egyesült Államokban. A vers rejtegetése közben alakult rövidebb, hosszabb változata is megismerhető a könyvből.
 
Az Illyés-vers különböző variánsait és elemzését tartalmazó kötet több szerzős: olvasható benne Domokos Mátyás neves irodalomtörténész, szerkesztő nagy tanulmánya, Somlyó György költő összehasonlító elemzése Paul Éluard Szabadság című versével, Németh G. Béla irodalomtörténész, Jelenits István piarista szerzetes, író, Csoóri Sándor költő és Fodor András költő, esszéista tanulmánya. Az Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című verséből készült kötet 252 oldalas.
 
Pomogáts Béla azt tervezi, hogy az Egy vers című sorozatban megjelenik majd Dsida Jenő Psalmus, Márai Sándor Halotti beszéd, Radnóti Miklós Hetedik ecloga és József Attila Eszmélet című verse tanulmányokkal együtt.