(MTI/Reuters/AP) - Faludy Györgyről, a magyar irodalom pénteken elhunyt doyenjéről a világ minden táján megemlékezett a sajtó a hétvégén: a lapok online kiadásaikban a Reuters és az AP hírügynökségek írásait közölték.
Az AP hírügynökség megállapította: Faludyt Pokolbéli víg napjaim című, a Recsken töltött időszakkal foglalkozó könyve nyomán - amely 1962-ben jelent meg angol nyelven - Alekszandr Szolzsenyicinnek a Gulagról szóló művei előfutárának tekintették.
Idézte a hírügynökség a költő Heti Világgazdaságban megjelent interjúját, amelyben sajnálattal szólt arról, hogy a művészek és értelmiségiek helyett a politikusok váltak a domináns hanggá a közéletben, s megállapította: ha 70 évvel ezelőtt kérdezték volna, hogy szerinte kiket őriz meg az emlékezet a huszadik század után, még akár 10-15 nevet is fel tudott volna sorolni, ma pedig már egy költőt sem tud mondani, akire száz év múlva is emlékezni fognak. Úgy vélekedett: alighanem nagy válság előtt állunk, amely elemészti az irodalmat.
A Reuters a fasizmus és a kommunizmus felemelkedésével szembeni ellenállás legendájaként emlékezik Faludy Györgyre. "A hosszó ősz haj keretezte arca gyakran feltűnt a televízió képernyőjén, egy olyan ország jelképeként, amely magam mögött hagyja a diktatúrák évszázadát és új korszakba lép az Európai Unió tagjaként.
A Reuters adott hírt arról is, hogy Torontóban, ahol a Nobel-díjra is jelölt költő több mint húsz évig élt, teret neveznek el George Faludyról október 3-án ottani otthonának a közelében.
A két hírügynökségi cikket Európa szinte minden országában, az Egyesült Államokban és Kanadában megszámlálhatatlan lap közölte, de megemlékeztek Faludy György elhunytáról Indiában és többek között az Egyesült Arab Emírségekben is.
További cikkek ebben a rovatban