Ismét régi fényében pompázik a palermói aranymozaik

Művészet

A Palermo fölött magasodó, 12. században épült monrealei katedrálisban található az a méretében és szépségében az isztambuli Hagia Sophia-belivel egyenértékű mozaik, amely visszanyerte régi ragyogását.

A monrealei székesegyház. Fotó: Shutterstock / tikvec
A monrealei székesegyház mozaikjai. Fotó: Shutterstock / tikvec

A 38 ezer lakosú kisváros nyolc kilométerre található Palermótól. A katedrálist, amely „az arab-normann Palermo, valamint Cefalù és Monreale székesegyházai” néven az UNESCO Világörökség részét képezi, a normann uralom alatt építették. Itt látható Olaszország legnagyobb bizánci stílusú mozaikja; a világon csak az isztambuli Hagia Sophia előzi meg. Mint arról a BBC beszámol, a székesegyházat átfogó restaurálásnak vetették alá.

A monrealei mozaikok készítői egyértelműen le akarták nyűgözni a templomba belépőket, már a látvánnyal alázatossá akarták tenni a híveket, és egyértelművé akarták tenni Konstantinápoly nagyságát. A mozaik mintegy 6400 négyzetmétert foglal el, a csempék körülbelül 2,2 kilogramm tömör aranyat tartalmaznak. A restaurálás több mint egy évig tartott.

A mozaikokat utoljára, igaz, csak részlegesen, 1978-ban restaurálták. Ezúttal azonban jóval alaposabb és szélesebb körű volt a beavatkozás, amelyen túl a régi világítási rendszert is kicserélték.

A szakértők eltávolították az évtizedek alatt felgyűlt vastag porréteget, kijavították a repedéseket, a fényüket és zománcrétegüket elvesztett darabokat megtisztították, illetve kijavították, valamint pótolták azokat, amelyek az idők során leváltak a falról.

A 17 éve a katedrálisban szolgáló Nicola Gaglio atya a BBC tudósítójának elmondta, a restaurátorok nagy odafigyeléssel dolgoztak, és sokszor szembesültek nem várt problémákkal. Mint magyarázta, a mennyezethez érve látták, hogy a mozaikot korábban lelakkozták, a lakkréteget pedig mint egy fóliát kellett óvatosan eltávolítani.

A monrealei székesegyház. Fotó: Shutterstock / faber1893
A monrealei székesegyház. Fotó: Shutterstock / faber1893

A világítást tervező cég képviselője arról beszélt, milyen kihívást jelentett a munka, amely nem csupán azt jelentette, hogy a fény kiemelje a mozaikok szépségét. „Egy olyan rendszert akartunk létrehozni, amelyet tíz-tizenöt év múlva anélkül lehet kicserélni, hogy az épület károsodna.”

A munkálatok első etapja lezárult, az 1,1 millió euróba (mintegy 415 millió forintba) került. A következőkben a középső hajóra összpontosítanak.