Jazz és barokk hétvégére

Egyéb

Hetedik éve rendezi meg a Művészetek Palotája a Jazz Showcase tehetségbörzét, amelynek keretében a magyar jazzutánpótlás amerikai és európai szaktekintélyek előtt játszhat. Idén a hazai tehetségek mellett ? hat magyar jazzformáció ? török és német fiatal muzsikusok zenélnek majd, esténként pedig jazzlegendák lépnek színpadra.

Az első nagy fellépő január 10-én este az Okay Temiz & Oriental Wind, akik zenéjükben az amerikai akusztikus jazzhagyományok mellett a török népzene elemeit is megszólaltatják. Másnap a Bartók Béla Nemzeti HangversenyterembenBinder Károly két kiváló tanítványával, Káel Norberttel és Balogh Tamással játszik kétzongorás darabokat, a szünet után pedig az amerikai díva, Patti Austin a Senior Big Band vendége lesz. Végül január 12-én a Florian Weber Trio az amerikai altszaxofon-kolosszussal, Lee Konitzcal ad koncertet.

Szombaton nem csupán a magyar jazzélet kiválóságai lépnek színpadra a Müpában: folkzene kedvelői is rendhagyó előadásra számíthatnak. A Fonó zenekar ugyanis új, Vadbarokk című lemezét először mutatja be a közönség előtt a Musica Profana kíséretében. Agócs Gergely, a Fonó Zenekar vezetője a Kultúra.hu-nak elmondta: a lemez ötlete már hosszú évekkel ezelőtt megfogalmazódott. Már a Hungaroton Classic sorozatban, 2004-ben megjelent Túlparton című album is a népzene és a műzene viszonyát járta körül. Végül a Vadbarokk több, mit négy éven keresztül készült.

Arról, hogy miképpen kapcsolódhat a 17-18. századi műzene a népzenével,így mesélt:?A helyenként túlélő zenei témák, dallamok mellett a barokk hangszeres muzsika stílusjegyei az erdélyi vagy felvidéki vonós zenefolklórban egészen tisztán kitapinthatók. A gyimesi vagy palócföldi furulyázó pásztorok kezén is sokszor olyan díszítésmódokkal találkozunk, amelyek a barokk furulyára írt szólószonátákból is ismerősek lehetnek. De ha Leopold Mozart híres, Geigenschule című művében található, a hegedűsök számára előírt hangszertartási módokat, hangszerkezelési gyakorlatot, illetve ezek ábrázolásait összevetjük a magyar falvak parasztprímásairól, cigányzenészeiről készített fényképekkel, itt is megdöbbentő hasonlóságokat találunk? ? fejtette ki Agócs Gergely.

Müpa, Kultúra.hu