Felejtsük el Dumas Három testőrét, a három muskétás ugyanis rövidesen nem Athos, Porthos, Aramis, hanem Jamal, Salim, Latika névre fog hallgatni, ha a Gettó milliomos beváltja Oscar-jelöléseinek akár csak a töredékét is. Danny Boyle Bombayben játszódó filmje két, korán elárvult fiútestvér és egy velük együtt sodródó kislány történetét meséli el, nyomorúságos kiskoruktól egészen addig a pillanatig, míg a fiúk egyike benevez a Legyen Ön is milliomosba, hogy új életet kezdhessen.
Azért a Gettó milliomos sokat dicsért, a Golden Globe-ot már megcsípő, de Oscarra is nominált forgatókönyve, valljuk be, meglehetősen didaktikus: egy múltbeli, nagyon kemény szocio-horror fut a tévés vetélkedővel párhuzamosan, az indiai szegénynegyedből származó, nagyjából mindent túlélő 18 éves fiú valahogy éppen azokat a kérdéseket kapja, melyekre ott vannak a válaszok a múltjában. Mindez egy rendkívül kegyetlen kihallgatáson derül ki: amikor a semmiből jött kölyök már gyanúsan sokat nyer a vetélkedőben, a helyi rendőrség válogatott kínzásokkal, veréssel, áramütéssel próbálja kiszedni belőle, honnan tudja a válaszokat. Peregnek képek a meggyilkolt anyáról, a felégetett otthonról, a kikanalazott szemű, énekes koldusnak, vagy kiskorú kurvának lökött társakról - aki egy kicsit is nehezen bírja nézni az erőszakot, az bizony a cipőjét fogja bámulni néha a vászon helyett.
Igen véres ez a mese, bár legalább egyértelműek a szerepek, a jók és a rosszak úgy elválnak egymástól, mint ocsú a búzától: Jamal már 5-6 évesen is jóravaló, őszinte, de nagyon szívós kiskölyök, aki akár a szarba is belemászik kedvenc színésze aláírásáért, míg fürtöshajú, rafkósabb bátyja, Salim már gyerekkorukban is sorozatban elárulja, hiába, legalább nem lepődünk meg, hogy felnőttkorukban két ellentétes oldalon küzdenek majd. Szintén a mesei elemeket erősíti az, ahogy a főhős, gyerekkori szerelmét, Latikát hajszolva rendre a végzetet emlegeti, és persze a sors érdekes játéka az is, hogy éppen olyan kérdésekkel szembesül, melyekre tudja a választ.
Ez már egy másik élethelyzet, a fiúk a Tadzs Mahalnál próbálnak boldogulni kisebb-nagyobb svindlikkel, Latikát meg egy bordélyban találjuk meg. Talán ez a legerősebb hármas, például, az azért tényleg üt, amikor az igazságosztó szerepben tetszelgő, részeg, lövöldöző, tizenéves Salim fegyverrel hadonászva közli a testvérével, hogy "én vagyok a főnök", miközben berántja magához Latikát: tökéletesen leutánozva kínzóik viselkedését. A harmadik eresztés, a felnőtt triász kevésbé sikerült, bár a főszereplő, az alig 19 éves Dev Patel érdekes, szerethető karakter, és jó a bűnözővé vált bátyját játszó Madhur Mittal is, de a hármas hiányzó tagja, a gyönyörű Freida Pinto, Latika szerepében csupán egy a megjegyezhetetlen, kiszedett szemöldökű, egzotikus bombanők közül.