Jövedelmező önfelmentések

Egyéb

indexMiért éppen ezt az ismert darabot vették elő?

A nagy orosz klasszikusokról sorra derül ki, hogy manapság is aktuálisak. Azért választottam, mert fiatalon láttam Asher Tamás rendezésében. Csodálatos előadás volt, és a témája is megragadt az emlékezetemben. A szöveget, a fordítást, picit aktualizáltuk, de alapvetően ragaszkodtunk az eredeti szöveghez. Úgy éreztem, ma is helytálló, és sokunkhoz tud szólni. A gazdag és befolyásos Visnyevszkij unokaöccse, Zsadov, nősülni készül. Mivel választottja vagyontalan, mindenki óva inti, mert tisztességes munkából nem fognak tudni megélni. Márpedig egy nőt csak úgy lehet boldoggá tenni, ha az ember kényezteti és elhalmozza. Zsadov lázadó természete nem tudja elfogadni az őt körülvevők életszemléletét és morálját, a romlott, korrupt, felfele törekvő hivatalnokok ostobaságát. Nagybátyja hiába figyelmezteti, hogy ha nem áll be a sorba, akkor támogatására se számítson többé.

Mi foglalkoztatta elsősorban a történetben?

Az emberek közötti viszonyok, valamint hogy milyen hatást gyakorol a külvilág a kapcsolatokra. Korrupció mindig volt és lesz, engem inkább az érdekel, hogy milyen lenyomata van a kapcsolatokban. A Jövedelmező állás 1857-ben született, Tolsztoj is nagyra értékelte mélységét és erejét. A darabot azonnal betiltották, mert a cenzúra szerint az állami hivatalnokokat figurázta ki. Csak keletkezése után hat évvel mutathatták be Szentpéterváron. Aligha lehetne érvényesebb a történet, mint manapság.


Tavaly nagyjából ebben az időben debütált az előadás a Trafóban. A szereposztás nagyszerű. Hogyan tud egy ilyen nívós társaságot egyben tartani?

Szinte sehogy. Ezért is játsszuk ritkán a darabot, hiszen mindenki elfoglalt és a legkülönbözőbb produkciókban szerepel. Nagyon kevés időnk van próbálni, rövid idő alatt kellett felújítanunk a darabot, így karbantartani is nehéz. De ez a független színházi lét egyik sajátja, tehát ezzel számoltam. Ettől függetlenül, törekszünk arra, hogy ugyanazzal az odaadással, lelkesedéssel csináljuk, mint az elején.


Számított rá, hogy bekerül a fesztivál programjába?

Egyáltalán nem, hiszen ez nem egy kifejezetten humoros darab. Az igazán humoros darabunkat meg tavaly nem válogatták be. Ebben is vannak ugyan vicces és szarkasztikus elemek, de azt gondolom, hogy távol áll attól, hogy a humoros előadások közé soroljuk. A válogatókat dicséri, hogy ilyen jellegű előadásokat is választottak a fesztiválprogramba.


A darabban részt vesz a Puszi Együttes és a Ferencvárosi Férfikar is. Hogyan esett rájuk a választás?

A Puszi Együttes tagjai régi barátaim, nem ez az első alkalom, hogy fellépnek ilyen produkcióban. A dalaik nagyon jók, úgy éreztem, kifejezetten illenek a koncepciómba. Egyébként ajánlkoztak is, hogy szeretnének közreműködni színházi előadásban. A férfikar pedig úgy került a képbe, hogy nagyon szerettem volna egy énekkart a darabba, és elkezdtem az interneten keresgélni. Elsőre találtam mega Ferencvárosi Herz Férfikar-t, a lehető legjobbakat. Minden szempontból azt képviselik, amit szerettem volna megjeleníteni.

A Humorfesztivál után hol találkozhat a közönség a darabbal?

Szeretnénk továbbra is rendszeresen játszani, a Trafóban és a Jurányiban van erre kilátás. Konkért időpontot nem tudok mondani, de biztosan játsszuk még.

Tóth Júlia Éva