Gödöllői Királyi Kastély |
Révész T. Mihály pénteken elmondta, hogy a 635 négyzetméteres lovarda az év végéig tartó teljes megújulást követően kiemelt, nagy kulturális és protokoll-rendezvények, koncertek, kiállítások helyszínéül szolgál majd. A tervek szerint itt bonyolódhatnak le majd az uniós elnökség januári rendezvényei is - fűzte hozzá az intézmény igazgatója. A kiemelt fontosságú protokolláris esemény Gödöllőre helyezése azért lenne optimális megoldás, mert a delegációk Ferihegyről közvetlenül ide érkeznének, így elkerülhető lenne az ilyenkor szokásos hatalmas dugó Budapest belvárosában - jegyezte meg.
A projekt részeként 2011 első negyedévének végére új köntösbe öltözne a kastély barokk istállója is, ahol a jövőben főként a királyi lovas hagyományok tárgyi emlékeit mutatnák be. A nagyrekonstrukció II. ütemének számító lovarda- és istálló-felújítás összköltsége 1 milliárd forint, ebből 900 milliót uniós forrásból finanszíroznak, a fennmaradó hányadot a város költségvetéséből fedezik.
Magyarország legnagyobb barokk kastélyának lovardája 1746 és 1749 között épült. Erzsébet királyné kívánságára később átépítették, a padlószintet feltöltötték, az ablakszintet megemelték, s kerek manézst alakítottak ki benne, melynek négy pontjára tükröket helyeztek. A lovarda a királyné egyik kedvenc tartózkodási helye volt a kastélyban. Műlovarnők, cirkuszi lovasok tanították a királynét bizonyos mutatványokra, de nem csak lovas események zajlottak itt. Horthy Miklós kormányzó engedélyével különböző rendezvényeket, bálokat is tartottak e falak között. Később tábori kórházat, a II. világháborút követően szovjet laktanyát rendeztek be a lovardában. 1987-ben beszakadt az épület tetőszerkezete.
A kastély 2013. december végéig zajló komplex felújításával kapcsolatban az igazgató megjegyezte: április végén átadják a megszépült 52 ezer négyzetméteres parkot, míg a kastély két szárnyának modernizálása júniusban és júliusban fejeződik be. A Magyarországon folyó legnagyobb örökségvédelmi fejlesztés összköltsége eredetileg 5,6 milliárd forint lett volna, ám az infláció miatt a végösszeg eléri majd a 6,2 milliárdot. Mivel az uniós támogatással együtt rendelkezésre álló 2,5 milliárd forintot a közeljövőben elköltik, további 3,7 milliárdra lesz szükség, amelyet újabb uniós pályázatokon akarnak megszerezni.