„A kormánynak köszönhető fejlesztés eredménye tízezer négyzetméternyi új műterem, egyedülálló mobil hanggátló fal, 20 ezer négyzetméternyi kiszolgálóhelyiség, teljes korszerűsítés, a fenntarthatóság jegyében minimalizált energiafogyasztás a legmodernebb technológiákkal, és 135 ezer négyzetméternyi zöld terület” – sorolta Káel Csaba az eseményen. Mint fogalmazott,
A kormánybiztos felidézte, hogy az 1936-ban elkészült stúdió falai közt született meg többek közt a Mágnás Miska látványos vásári jelenete, Karády Katalinnal a Szíriusz című első magyar sci-fi vagy az Állami áruház Duna-parti csónakháza. „A tervezéstől a kivitelezésig tartó négy év jelentőségével az utánunk következő generációk fognak igazán szembesülni” – tette hozzá Káel Csaba.
Kitért arra, hogy számos tényező kellett ahhoz, hogy Magyarország az európai filmipar egyik főszereplőjévé váljon. Megemlítette a 124 éves magyar film magas színvonalú gyártási hagyományát, („azt a DNS-t, amit szakembereink a mai napig hordoznak, fejlesztenek”), a hazai infrastruktúrát („öt stúdiókomplexum veszi körül Budapestet”), illetve a magyarországi forgatási élményt, amelyet a kollégák hozzáállása, Magyarország biztonsága, kultúrája és varázsa biztosít.
„A kormányzat meglátta a lehetőséget abban, hogy ha stratégiai szintre emeli a filmipart, támogatja az állami és a privát szféra együttműködését, növeli a filmszakmai adókedvezmény forrását, az a magyar gazdaság, így az egész ország javára válik” – jelentette ki a kormánybiztos.
Káel Csaba megemlítette, hogy 2020-ban a Covid leállásra kényszerítette a felívelő hazai filmipart is, ezért kellett megkeresni azt, ami pozitív irányba viszi a mozgóképágazatot. „Mindez annak a magyar filmiparnak fog a javára válni, amelyben az állam és a magánszektor példaértékűen erősíti egymást. Az egész ágazat, legyen szó mozifilmről, sorozatról, streamelve nézhető mozgóképekről vagy klasszikus tévés produkciókról, az összefogás előnyeit élvezi” – mondta Káel Csaba.
Hozzáfűzte, hogy a hazai filmiparban, amely a közterület-foglalástól az utómunkáig és a filmmegőrzésig világszínvonalú szolgáltatásokat kínál, olyan tehetségek dolgoznak, akik munkáját a legnívósabb nemzetközi díjakkal tüntetik ki, „és ezt a magyar filmipart szerte a világon Hollywood on the Danube” néven emlegetik.
A Nemzeti Filmintézet fóti stúdiókomplexumának átfogó fejlesztése 2020-ban kezdődött, és kiemelt állami beruházásként valósult meg.
A több mint 120 éves, gazdag múltra visszatekintő magyar filmipar éves volumene az elmúlt időszakban megközelítette az egymilliárd dollárt. Ez az összeg 2018 óta növekedett ötszörösére, főként a filmipari fejlesztések eredményeként.
A magyar mozgóképipar mintegy 20 ezer szakembernek ad munkát, értékes filmalkotásokat, világraszóló sikereket és komoly hasznot hoz az országnak – szerepel a Nemzeti Filmintézet közleményében. Mint írták, Magyarország évek óta a legkeresettebb filmgyártó központ Európában London után, az elmúlt években az élvonalbeli gyártók és a legnagyobb sztárok, köztük Emma Stone, Marc Ruffalo, Willem Dafoe, Mel Gibson, Hugh Laurie, Zendaya, Cate Blanchett, Jude Law, Angelina Jolie és Adrien Brody forgatott hazánkban.
A hazai stúdiókapacitás bővítése versenyelőnyt biztosít a nemzetközi környezetben, és elősegíti az állami támogatással készülő magyar produkciók kiszolgálását is. A fóti bázis kapacitását ötszörösére növelő fejlesztés keretében Magyarország egyik legnagyobb, ötezer négyzetméter alapterületű, 18 méter belmagasságú filmstúdiója is megépült. A négy új műteremből kettő-kettő összenyitható, és nagy volumenű produkciók igényeit párhuzamosan is ki tudja szolgálni.
Fóton 1980-ban kezdődött el egy új filmgyártó telephely kialakítása, amely 1982-ben a Máriássy stúdióval nyitotta meg kapuit, majd a Huszárik műteremmel és számos szabadtéri díszlettel bővült. A hazai alkotások mellett már a nyolcvanas évek elején világhírű szuperprodukciók forogtak, mások mellett Woody Allen, Harrison Ford vagy Arnold Schwarzenegger főszereplésével.
Az összesen több mint 30 hektár területű fóti stúdiókomplexum, az NFI Stúdió könnyen alakítható középkori és reformkori város szabadtéri díszletegyüttesei, fegyver-, kellék/berendezés- és jelmeztára mellett a Szárnyas fejvadász 2049 vagy a Terminátor: Sötét végzet forgatásához használt kültéri medencéje is világhírű. Utóbbi a legnagyobb szabadtéri medence az európai kontinensen.
A közelmúltban olyan világszerte népszerű alkotásokat forgattak Fóton, mint az V. Henrik, a Vaják és Az utolsó királyság.
A csütörtöki fóti ünnepi megnyitó a magyar filmgyártás 124 éve előtt is tisztelgett. A műsorban fellépett mások mellett Kovács Gyopár, Veréb Tamás, Hegedűs D. Géza, Nagy Sándor, Tasnádi Bence, Rúzsa Magdi, Törőcsik Franciska, Ember Márk, Varga-Járó Sára. Az eseményt az idén tavasszal érkező Hunyadi-sorozat látványos csatajelenete zárta.