Még a Kaláka sem tudja lemásolni - GRYLLUS DÁNIEL

Egyéb

A Kaláka az egyik legtöbbet koncertező gyerekeknek is játszó zenekar. Voltak olyan évek, amikor háromszáz-négyszáz fellépésük is volt, de mostanában is legalább százötvenszer állnak színpadra egy év során.
 
- Bő tíz éve voltak más Kaláka fesztiválok is, mára megmaradt az első, az immár fogalommá lett Diósgyőri Kaláka Folkfesztivál. Mi tartja életben ezt az eseményt?
 

SetaterFesztival_Pecs_Kalaka.jpg
Kaláka

- Valóban, volt ötször-hatszor nyárbúcsúztató Kaláka folkfesztivál Sopronban, és telente Budapesti Kaláka Folkfesztivál a Petőfi Csarnokban is. Ezek hasonló profilú rendezvények voltak, de mostanában már olyan sok ilyen esemény van, hogy úgy tűnt - és én magam is így hiszem, nem szükséges, hogy a Kaláka nevéhez több ilyen rendezvény fűződjön. A miskolci, avagy diósgyőri fesztiválnak azonban egy nagyon egyedi milliője, levegője és - ha lehet mondani - lelkisége van. A fantasztikus, történelmi levegőjű Nagy Lajos kori vár, a Bükk gyönyörű látványa, esténként a naplemente a hegyek fölött, ezek mind együtt egy speciális hangulatot adnak a fesztiválnak, ami azt hiszem, hogy felülmúlhatatlan. Bár vannak más, hasonló rendezvények - olykor gazdagabbak, hosszabbak, több fellépővel, egész napos programmal - de nem hiszem, hogy még egy ilyen akad köztük. Ez, a Diósgyőri Kaláka Fesztivál megmarad egyedinek, s mint látszik, még mi sem tudtuk lekoppintani.

 
- Gondolom idén, a reneszánsz év kapcsán az előbb említett történelmi hangulat kiteljesedik...
 
- Úgy istenigazából nem lesz ez egy reneszánsz fesztivál, de mindenképpen figyelmet fordítunk erre. Mindjárt a nyitókoncerttel, ami Bognár Szilvia és Kónya István lemezének bemutatója lesz, ami egy reneszánsz lemez. Aztán lesz a Várban a Musica Historica együttes, amely Kobzos Kis Tamással közös Csokonai-lemezünk kapcsán kerül a fesztiválra, és kifejezetten középkori, és így reneszánsz zenét is játszik. Érkezik a Simply English társulat, amely egy nagyon izgalmas műsort mutat be: Shakespeare és korának zenéjét és irodalmát.
 
- Előfordult-e az évek alatt, hogy a Kalákát miskolci zenekarnak hitték?
 
- Ez azért nem jellemző, de egy kicsikét - legalábbis a fesztivál kapcsán - miskolcinak számít a zenekar. De emlékszem, volt olyan, hogy valaki megkérdezte, hogy "itt lakunk, vagy jöttünk valahonnan?", mert annyira gyakran előfordult a zenekar Miskolcon a fesztiválon kívül is. Össze sem tudom számolni, hány helyszínen játszottunk már a városban. Csak művelődési házakban legalább tízben, de egyetemen, iskolákban, gimnáziumokban, óvodákban, templomokban legalább negyven helyen - és ezek között a szabadtéri helyszínek nem szerepelnek. Persze a Kaláka azért egy jellemzően budapesti - sőt, még inkább második kerületi zenekar. Nagy örömünk, és büszkeségünk, hogy elnyertük a II. kerület emlékérme kitüntetést, ami nagy megtiszteltetés, hiszen a helyi lakosok felterjesztése alapján ítélik oda.
 
- A következő év jubileumi esztendő lesz a Kaláka életében, mivel készül erre a zenekar?
 
- Igen, negyven éves lesz a Kaláka, és jövőre rendezzük a harmincadik Kaláka fesztivál is. Egy olyan fesztivált szeretnénk, amelyre meghívjuk mindazokat a közreműködőket, akik a legsikeresebbek voltak a három évtized Kaláka fesztiváljain, de ezúttal szeretnénk csak a hazai kínálatból kiállítani a fellépőket, hiszen egy nagyon izgalmas és széles palettáról tudunk válogatni. Jövőre persze egész évben lesznek jubileumi koncertjeink szerte az országban, és lesz egy nagyszabású, ünnepi hangverseny novemberben végén a Művészetek Palotájában.