Az idei már a második nemzetközi verseny, amelyen indultak és díjazottak lettek, korábban 2011-ben a bécsi Musikvereinben kaptak elismerést. Melyik a rangosabb megmérettetés?

Két teljesen különböző versenyről beszélhetünk. A bécsi verseny csak kamarazenekarok illetve leginkább karmester által irányított vonószenekarok között zajlott, egy előválogatóval, s a zenekari megmérettetésben elsők lettünk. A mostani párizsi versenyen alapvetően kamara csoportok léptek fel, négy fordulóban több mint 3000 résztvevőből maradtunk a döntőre 32-en. A duók, triók előnyt élveztek, a sokféle csoportos felállásból egyetlen kamarazenekarként jutottunk be, és dobogós helyezettek lettünk.

Milyen műveket adtak elő a döntőben?

A döntőben játszott előadási darabok Vivaldi C-dúr szimfóniája és Csajkovszkij Vonósszerenádjának első tétele voltak.

Anima Musicae, azaz a Zene Lelke az együttes neve, honlapjukon poétikus szöveg található erről a bemutatkozásánál. A költői sorok a megtalált név hatására születtek?

Sok év alatt bontakozott ki a kamarazenekar gondolata és a felismerés, hogy egyre nagyobb igény lenne egy olyan együttesre vagy zenei fórumra, ahol nem a számok, a mennyiség, a siker, a fesztivál vagy az eredményesség a kulcsszó, hanem valami sokkal fontosabb: az emberi lélek. A perfekcionizmusra való állandó törekvésben az ember néha, és manapság egyre gyakrabban hajlamos elfeledkezni az előadóművészet lényegi pontjáról, a színpadon teremtett pillanatról. Meggyőződésem, hogy egy közösség esetében is csak akkor beszélhetünk élményteremtő erőről, ha az együttes összes tagja teljes odaadással egy picit mindenről megfeledkezve, "kinyitja lelkét" és engedi, hogy a zenei mondanivaló átvilágítson rajta. Ezt nevezzük Anima Musicae-nak, vagyis a Zene Lelkének.


animamusiacaezenekar21_450x330.png
Az együttes

Négy éve alakultak, s egyik próbahelyükön, az Óbudai Társaskörben június utolsó hetében mesterkurzust szerveztek. A kurzusszervezés is az együttes munkájának része vagy véletlenül alakult így?

A kurzus szervezése nem tartozik a kamarazenekarunk és egyesületünk feladatai közé, véletlenül alakult így, bár olyan jól sikerült, hogy többen kérték, legyen máskor is. Egyszerűen csak találkoztam Pauk György hegedűművésszel, akinek pedagógiája ámulatba ejtett, és úgy éreztem, el kell érnem, hogy Budapesten hallgatható legyen. Belevágtam és örömmel mondhatom, hogy rengeteg pedagógus és diák volt rendkívül hálás a lehetőségért, hogy egy héten keresztül hallgathatták a mestert.

Úgy gondolom, már a profi zenekarok között lehet az együttest számon tartani. Ön hogy látja, mi valósult meg és mi az, ami még Önök előtt áll?

Nagyon sok szép koncert valósult már meg és reményeim szerint még több jöhet létre. Természetesen sok-sok munka áll még előttünk, hiszen ezt választottuk és hivatásnak tartjuk, ami végigkíséri életünket!

Másik céljuk a profivá válás mellett a klasszikus zene népszerűsítése. Önmagában azzal, hogy fennáll, rendszeresen hangversenyt ad és versenyeket nyer egy fiatal kamaraegyüttes, már vonzóvá válik?

Nagyon örülök, ha vonzónak tartanak bennünket, és általunk a klasszikus zenét. Azt szeretnénk, ha együttesünk a koncerteken eggyé válna az előadott művel, zeneszerzővel, zeneiséggel, hogy ezáltal mintegy közvetítő közeg lehessen ember és ember, lélek és lélek között. Tavaly bevezettük, hogy a 16 év alattiak ingyenesen jöhetnek hangversenyeinkre, amivel a fiatal korosztályt ösztönözzük, és a családok koncertre járását is segítjük. Büszkén mondhatom, hogy több olyan gyerek van, aki az Anima Musicae-t hallgatva úgy döntött, elkezd zenét tanulni.

Honlapjukon két nyári hangverseny olvasható, mit ajánlana következő előadásaikból?

A honlapot mi magunk szerkesztjük, pontosabban Váray Péter, zenekarunk csellistája, amiért esetlegesen előfordul, hogy a sok gyakorlás és koncert közben nem marad idő a teljes frissen tartásra. Rengeteg koncertünk lesz jövőre is, többek között fellépünk az Ars Sacra fesztiválon, az Óbudai Társaskörben, a Zeneakadémián, a Nádor teremben, a BMC-ben, a MOM Kulturális Központban, több vidéki városban és külföldön. Fellépő művészeink lesznek Baráti Kristóf, Várjon Dénes, Várdai István, Balázs János, Rita Kinka és még sokan mások. Augusztus első hetére biztosan elkészítjük a teljes évadot, ami a honlapunkon is elérhető lesz. Nagyon színes, változatos programokkal várjuk majd az érdeklődőket.

Csanda Mária