Az algériai történelem sötét időszakát ábrázoló regényért járt idén a Goncourt-díj

Irodalom

Kamel Daoud író kapta hétfőn a rangos francia irodalmi kitüntetést, a Goncourt-díjat Houris (Hurik) című művéért, amely 1992 és 2002 között játszódó, Algéria történelmének „sötét évtizedén” alapuló fikciós regény.

Laureate of the Prix Goncourt literary prize, Algerian writer Kamel Daoud waves from a window of Drouant restaurant after being awarded for his novel "Houris" in Paris, on November 4, 2024. (Photo by JULIEN DE ROSA / AFP)
Kamel Daoud francia nyelven alkotó algériai író a párizsi Drouant étterem ablakában, miután Houris című regényével elnyerte a legrangosabb francia irodalmi elismerést, a Goncourt-díjat. Fotó: Julien de Rosa / AFP

„Ebből a könyvből megtudható, mit élnek át az emberek abban az országban. Azért születhetett azonban meg, mert eljöttem Franciaországba. Ebben az országban leltem meg az írás szabadságát” – fogalmazott az 54 éves francia-algériai író a párizsi díjátadón.

Franciaország „olyan ország, amely megvédi az írókat” – mondta Kamel Daoud, aki a „szabadszájúsága” miatt kényszerült arra, hogy elhagyja Oránt, ahol korábban dolgozott. Párizsba utazott, ahol felvette a francia állampolgárságot.

A tavalyi díjazott, Jean-Baptiste Andrea francia regényíró romantikus műve, a Veiller sur elle (Bánjatok vele figyelmesen) című regény után az idén a Goncourt Akadémia egy politikusabb fikciót választott. A Gallimard Kiadó gondozásában megjelent Houris bemutatja az Algéria egyik sötét korszakával kapcsolatos szenvedéseket, elsősorban a nőkét. „A regény megmutatja, hogy a valóság megfigyelésében megnyilvánuló művészi szabadságában az érzelmekkel telített irodalom hogyan rajzolja meg egy nép történelmének elbeszélése mellett az emlékezet egy másik útját” – mondta Philippe Claudel, a Goncourt zsűrielnöke.

Az Algériát 1991 és 2002 között sújtó, a hadsereg és az iszlamisták között vívott polgárháborúban mintegy 200 ezer ember, köztük sok ezer polgári személy vesztette életét. Az Houris (a hurik a muzulmán hit szerint a Paradicsomban élő csodálatos lények, az igazhívők jutalmazására szolgálnak a paradicsomi kertekben) sötét hangvételű regény Aube, egy néma nő sorsáról, akinek egy iszlamista vágta el a torkát 1999. december 31-én. Narrátornak egy nőt választva Kamel Daoud regénye először Oránban játszódik, ahol a sötét évtized alatt újságíróként dolgozott, majd az algériai sivatagban, ahová Aube visszatért a családjához. 

A Franciaország és Algéria között amúgy is feszült viszony miatt a Gallimard-t megkérték, hogy ne vegyen részt az algíri nemzetközi könyvkiállításon november 6. és 16. között. A döntés nagy vihart keltett. Az Houris-t nem adhatták ki Algériában, mert ott törvény tiltja, hogy bármely mű említést tegyen az 1992–2002-es polgárháborúról. 

A szerző megköszönve a díjat csodálatosnak nevezte, hogy mindamellett, ami most a világban zajlik, egy olyan írót tüntettek ki, aki a háborúról ír. A kiadó, Antoine Gallimard üdvözölte a szerző által felvállalt „politikai és civil szerepet”.