Mindkét zeneszerző művei mély vallásosságról tanúskodnak, az Isten és ember kapcsolatát zenésítik meg. Darabjaik a zenei mellett spirituális élményt is nyújtanak. A december 26-i hangversenyen Messiaen La Nativité du Seigneur, azaz az Úr születése című, kilenc meditációból álló orgonaciklusából hangzik el négy, és Bach három műve is felcsendül.
Először Messiaen 1935-ben komponált orgonaciklusából A Szűz és a Gyermek című nyitó tételt hallhatja a közönség. A darab Jézus születésének misztériumát tárja elénk. Majd Bach Praeludium et Fuga in C orgonaművével folytatódik a hangverseny, amely jól tükrözi a barokk mester virtuozitását, és szembeállítja egymással a mozgást és a mozdulatlanságot.
Ezután egy újabb Messiaen-mű következik. Az Isten gyermekei a születés csodáját önti zenei formába, a komponista kifejezésével élve a „lélek szerinti születést” ábrázolja. A francia zeneszerző után visszatérünk Bachhoz. A háromtételes Sonata V című darabban a gyors tempók és a lassú tétel közötti éles kontraszt különös mélységet ad a műnek. Kamarazenei eredete ellenére ez a darab kimondottan billentyűs zene, a két kéz izgalmas, folyamatos válaszolgatásával.
A hangverseny második felében szintén a két zeneszerző alkotásai váltogatják egymást. Messiaen orgonaciklusának egyik legdrámaibb tétele, a Jézus elfogadja a szenvedést, az ember és Isten kapcsolatának titkát, Jézus önkéntes áldozatát ábrázolja a zene nyelvén. Majd Bach háromtételes Concerto III című darabja hangzik el, amelyben szintén megfigyelhető a lüktetés a gyors és lassú tételek között, lendületet adva a versenyműveknek. Végül a zenetörténet egyik legbonyolultabb orgonakompozíciójában éri el a koncert a csúcspontját. A Messiaen-sorozat záró tételében az emberré lett Isten csodáját élhetjük át, amelyre a mű címe is utal: Isten köztünk van.
A hagyományoknak megfelelően a Pannnonhalmi Főapátság és Kiss Zsolt, a Bazilika karnagya két időpontban – 13:30 és 15:30 – várja a karácsonyi orgonakoncertre érkezőket december 26-án. Az orgonaművész nyolcévesen kezdett zongorázni, majd 13 évesen orgona és szolfézs-zeneelmélet szakon folytatta tanulmányait a győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskolában.
2003-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgona szakán. Kiss Zsolt amellett, hogy az idén nyolcszáz éves pannonhalmi bazilika karnagya, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium ének- és orgonatanára. Több európai országban is fellépett, egyebek mellett adott koncertet Németországban, Ausztriában, Romániában, Svájcban és Szlovákiában is.