Kék törpéket ünnepelnek Brüsszelben

Kultpol

A nemcsak a gyerekek körében népszerű apró mesehősök a kerek évforduló alkalmából új kalandokba keverednek a televízióban és az interneten is, eddig nem látott társakkal (főként hölgyekkel) és öltözékekkel gyarapodnak, bélyegsorozaton jelennek meg, kiállítást szentelnek nekik, de még háromdimenziós film is készül róluk - igaz, ez utóbbinak a gyártása várhatóan csak az évtized végére fejeződik be.

Törpikék az UNICEF háborúellenes kampányában

A szervezésben az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF is részt vesz, amely egyebek között több ezer törpikefigura különböző városokban való ingyenes éjszakai kihelyezésével, illetve jótékony célú árusításával kapcsolódik a kampányba. Szintén az UNICEF javára egy "óriástörpöt" is árverésre bocsátanak majd a kampány során, októberben.

A Hupikék törpikék először 1958 őszén tűntek fel egy belga képregénymagazinban Johan és Pirlouit (magyarul Janó és Bibice) középkori mesehősök partnereiként, eredetileg Schtroumpf néven. Jóllehet kiötlőjük, Peyo (valódi nevén Pierre Culliford) eredetileg csak mellékszerepet szánt nekik, az olvasói rajongás gyorsan a nemzetközi hírnévig repítette őket, immár "Smurf" néven.

Rövidesen nem csupán főszereplő képregényhősök lettek, hanem rajzfilmeken, slágerekben, játékfigurák képében, videójátékokon is megjelentek. Észak-Franciaországban, Metz közelében egy egész vidámparkot szenteltek alakjuknak. Csak képregényből mintegy 25 milliót adtak el világszerte.

Az ujjnyi kis figurák történetét legalább harminc nyelven forgalmazzák világszerte. Összesen már mintegy 4 milliárd dollárnyi forgalom kötődik a nevükhöz, csak jogdíjakból évente 10-12 millió dollár folyik be. A rajzfilmsorozat epizódjainak száma immár megközelíti a 300-at - a törpikéknek mindeddig nem sikerült  Grammy-díjat szerezniük, többszöri jelölés ellenére sem.

A hupikékmánia a nyolcvanas években hágott a tetőfokára - akkor terjedt el Magyarországon is -, majd valamelyest alábbhagyott, de a mostani évforduló várhatóan ismét fellendíti az érdeklődést. Összesen több mint húsz európai városban terveznek kiemelt rendezvényeket (mint a magyar weboldalról kiderül, a helyszínek még nem nyilvánosak).

(Múlt-kor/MTI)