Hogyan alakult meg az együttes?

Szenkovits Arshak: Egy tágabb baráti társaság voltunk, mielőtt létrejött volna a zenekar, aztán a dobosunk, Laci rántotta össze a társaságot és vetette fel, hogy csináljunk egy együttest. Mindannyiunknak voltak zenekar kezdeményei, vagy zenélgettünk itt-ott. Laci 2012 nyarán leszervezett egy próbát, ami végül olyan jól sült el, hogy azóta is egy bandát alkotunk így négyen Czaller Lászlóval, Ligetvári Gáborral és Szabó Leventével.

A zenekar neve ? a Perfect Pill ? honnan ered?

Szenkovits Arshak: Én hoztam ezt a nevet, szerencsére mindenki megbarátkozott vele. Megtaláltam a szó szerint tökéletes jelzőt, hogy ?perfect?, onnantól már csak egy hozzáillő szó kellett. Úgy voltam vele, hogy legyen hangzatos, elegánsabb, igényesebb felütése. Utólag persze könnyű hozzá ideológiákat gyártani, például, hogy mindenki keresi azt a tablettát, amitől az élete kicsit könnyebb, szebb lehet. Szeretném, ha mi lehetnénk a zenében az a pirula, amit ha egy ember bekap ? kvázi eljön egy koncertre, vagy meghallgatja egy dalunkat ?, akkor kiszakad egy kicsit a saját belső világából, felszabadul.

Szabó Levente: Én pont a másik oldaláról közelítettem meg a nevünket. Ha kérdezik, mindig azt mondom, hogy az együttes négy tagjának a négy pólusából indul ki valami, ami egy közös dologban egyesül. Tulajdonképpen ez a Perfect Pill. Persze az is fontos, hogy ne tizenöt szótagból álljon a zenekar neve, könnyen megjegyezhető, egyszerűen ?kántálható? legyen, mint például a Rolling Stones vagy a Tankcsapda.

Hogyan születnek a szerzeményeitek?

Szabó Levente: Általában kiindulási ötletek vannak. Kell egy jó felütés és onnantól megindul a folyamat. Azt vettem észre, hogy ha valaki hoz egy jó témát, legyen az akár egy gitár- vagy énekdallam, akkor arra rá tudunk csatlakozni, és abból születik meg végül a dal.

Szenkovits Arshak: Úgy érzem, hogy a tagok közötti zenei kémia az, ami nagyon előre tudja vinni az együttest, főleg dalírás terén. Általában mindenki hozzáteszi a saját stílusát, nem erőltetünk egymásra semmit. Mind a négyen elég sokféle zenét hallgatunk, persze vannak közös metszetek is, Levivel például elég sok. Nem szeretnénk uniformizálni a zenénket, ezért azt hiszem addig jó, amíg mindenkinek felfedezhető a stílusa ebben az egészben és hozzá tud adni valami pluszt.

 

Miről szólnak, milyen témákat ölelnek körül a dalok?

Szabó Levente: Ez nagyon változó. Az új EP-n volt ?politikusabb? dalunk is, de alapvetően emberi kapcsolatokat érintő kérdésekkel, illetve globális témákkal foglalkozunk. Sokszor szólnak személyes tapasztalatokról is a dalaink, a mindennapi élethez kapcsolódó dolgokról: párkapcsolat, egy szerettünk elvesztése, egy átbulizott éjszaka utáni merengős reggel, de például az új EP-n a kivándorlás jelenségére is reflektálunk.

Szenkovits Arshak: Egy könnyűzenei szférában alkotni vágyó embernek, valamilyen szinten kötelessége a körülötte zajló dolgokból állást foglalni. A közönségre nem kell ráerőltetni a saját álláspontunkat, mert az szélsőséges dolog lenne, viszont meg lehet ezeket csavarni és egy olyan szemléletből lehet megfogalmazni ezeket a kérdéseket, amelyek személyesen is átélhetővé teszik ezeket a témákat.

Perfect Pill ? Shape Of Things To Come EP YouTube link:


Vannak magyar nyelvű számaitok is vagy csak angol szöveget írtok?

Szabó Levente: 99%-ban angol nyelven énekelek, egyelőre egy magyar nyelvű dalunk van, de nem zárkózunk el attól, hogy a jövőben legyen több is. Tervben is van most egy, de alapvetően a fő profil továbbra is az angol, már csak azért is, mert a stílusunkhoz szerintünk ez jobban illik. A rockzene nemzetközi nyelve az angol, amely természetesen nem jelenti azt, hogy ne lehetne egyébként magyarul jó szövegeket írni.

Versenyeken szoktatok indulni?

Szabó Levente: Igen, indultunk már több versenyen is, például a Hard Rock Rising-on, illetve az R33-on is megmérettük magunkat, idén pedig az egri Éter fesztiválon is játszottunk, ahol eljutottuk a döntőig. Az A38 hajó Talentométer tehetségkutatójára is jelentkeztünk, de oda sajnos most nem jutottunk be. Egy idő után ez is lecseng egy zenekar életében, de mivel mi három éve alakultunk, azt hiszem, ez még belefér.

Szenkovits Arshak: Szelektálunk a versenyekből, de a tehetségkutató alapvetően egy jó lehetőség arra, hogy egy amatőr csapat megmutassa magát. A szakmai zsűri véleménye is fontos, illetve az elismert emberektől érkezett pozitív jelzők is a zenekar nevét öregbítik. Veszíteni nem lehet ezzel, a zenekar ?életrajzában? is jól mutat. Nem utolsó sorban kapcsolatokat is remekül lehet ezzel építeni.


Van példaképetek, vagy valaki, aki inspirál titeket?


Szabó Levente: Minden hatással van ránk. Lehet ez egy film, amit megnézel, egy könyv, amit elolvasol, vagy éppen egy baráti beszélgetés. A zenei ízlés más kérdés, én például nagyon szeretem az Incubust vagy a Pearl Jam-et, de mégsem kifejezetten a példaképeim. Egyszerűen csak szeretem a zenéjüket, amely nyilvánvalóan hatással is van rám, de ez csak egy a sok hatás közül.

Szenkovits Arshak: Az elején lehet meghatározó, hiszen amilyen zenét hallgatok, az áll közel a szívemhez, olyasmit akarok majd játszani. Én például a rockzenét szerettem mindig is, ebben a zenei műfajban akartam alkotni. A technikát jól el lehet tanulni a példaképektől, amik fontosak ahhoz, hogy a te belső intuitív módon keletkezett gondolataidat meg tudd fogalmazni a hangszerednek köszönhetően. Ugyanakkor érnek minket persze stílusbeli hatások is. Akkor nagyon jó egy dal, ha a hallgatónak valahonnan nagyon ismerős, de nem tudja megmondani, honnan.



Milyen gyakran léptek fel?

Szabó Levente: Egyelőre nincsen menedzserünk, így magunk próbáljuk a fellépéseinket megszervezni. Nagyon kevés olyan klub van Budapesten, amely egy kis zenekart be tud fogadni, és megfelelő minőségű technikával is rendelkezik. Általában előre kitaláljuk, hogy milyen bandákkal szeretnénk fellépni, hogy azért ne legyen hatalmas fluktuáció a közönségben. Ez azt is jelenti, hogy időben el kell kezdeni szervezni a fellépéseinket.

Szenkovits Arshak: Nagyon szeretnénk gyakrabban koncertezni és vidékre is eljutni. Egy ilyen szintén lévő zenekarnak, mint a mienk, elsősorban az elő fellépések a legfontosabbak amellett, hogy a sokat koncertező zenekaroknak értelemszerűen a presztízsük is nagyobb.

Milyen visszajelzéseket kaptok?

Szabó Levente: Általában jól szokott reagálni a közönség, azok az emberek is, akik még sosem hallottak rólunk. Legutóbb a Kuplungban léptünk fel, ahol közel kétszázan jöttek el a koncertünkre, ami nagyon jó érzés volt. Szoktunk ?sorstársakat?, zenészeket is hívni, akik őszintén elmondják, hogy szerintük mely dolgokon volna érdemes változtatni, hogy jobbak legyünk.

Szenkovits Arshak: Volt egy olyan koncertünk, ahol a fellépést követően odajött hozzánk valaki a közönségből, hogy nagyon tetszik neki a zenénk, mert szerinte ez egy olyan stílus, amit itthon nagyon kevesen játszanak, úgyhogy szívesen lenne a producerünk. Olyan jól összebarátkoztunk, hogy később Nóniusz Gáborral készítettük a legújabb EP-nket. Ebből is látszik, hogy a koncert egy nagyon jó katalizátora a zenekarnak, és annak, hogy előrébb tudjunk lépni. Pusztán jó zenét csinálni a legtöbb esetben nem elég, ha újrakezdhetnénk az elejéről, valószínűleg sokkal jobban építenénk a marketing oldalát a zenekarnak, illetve jobban odafigyelnénk a kapcsolatrendszerre is.

Nemrégiben új EP-tek jelent meg, amelynek egyik dalára videoklippel is készültök?

Szenkovits Arshak: Az emberek ma már nem igazán hallgatnak albumokat, ha érdekli őket egy zenekar, vagy kifejezetten egy adott dalt szeretnének meghallgatni, akkor azt legtöbbször a youtube-on keresik meg. Egy ötletes klippel könnyebb felhívni magunkra a figyelmet. A zenehallgatás ma már sajnos sokszor háttértevékenység, buszon ülve, edzés közben történik. A klip egy jó eszköz arra, hogy a hagyományos formátumokon túl is eljusson egy dal a közönséghez.

Szabó Levente: Ugyan ez a harmadik EP-nk, de ez az első olyan lemezünk, amelyet fizikai formában is kiadtunk. Bár ez nem jelent magas példányszámot ? hiszen ahogy Arshak is mondta, az emberek ma már nem nagyon vesznek lemezeket ?, inkább a sajtónak és a rajongóknak készült. Az előbbiek mellett persze fontosnak tartjuk azt is, hogy az internet és a streamelős zenehallgatás ellenére is kövessük a tradíciókat, fizikailag is fennmaradjon a zenénk. Személy szerint nagyon elégedett vagyok a lemezünk borítójával, amelyet egy tehetséges formatervező barátunk, Hukaya Simon készített. A klipről annyit érdemes tudni, hogy az új EP-nk (Shape Of Things To Come) második számához, a Hangoverhez forgattuk le és terveink szerint januárban jelenik meg. Klasszikus imidzsklip lesz, a dal hangulatához illő hangulatképekkel vegyítve.

Mik a terveitek a jövőben?

Szenkovits Arshak: Én elsősorban azt szeretném, ha tavasszal valamelyik nagyobb zenekarral elmehetnénk turnézni vidékre, illetve Budapesten is jó volna többet és jobb helyeken fellépni. Tervben van, hogy a távoli ? bár reméljük, hogy nem is olyan távoli ? jövőben nagyobb fesztiválokon is fellépjünk, de ahhoz még talán kicsik vagyunk. A kisebb fesztiválokkal mindenesetre mindenképpen próbálkozni fogunk.

Szabó Levente: Új lemezünk egy másik dalára is szeretnék klipet készíteni, esetleg szövegvideót forgatni. Ezen felül van még egy dal a tarsolyunkban, amelyet valamikor a jövőben jelentetnénk meg. Annyiban különlegesebb a többinél, hogy ez is egy a magyar nyelvűek sorából. Összességében tehát a fejlődés és a zenénk minél szélesebb körhöz való eljuttatása a jövő év feladata.

Fotó: Perfect Pill facebook

További információ: https://www.facebook.com/perfectpillband