Budapest Art Fair 2008 csütörtöktől a Műcsarnokban

Képző

(MTI) - A másfél évtizeddel ezelőtt Antik enteriőr néven a Néprajzi Múzeumban debütált kiállítás az évek során látványos változáson ment keresztül. A tárlat a magyar műkincspiac újjászületésével indult, de a szakma és a nagyközönség részéről megmutatkozó érdeklődés hatására három év után új helyszínre kellett költöztetni. A kínálat pedig a kortárs művek irányába tolódott el, és ez jellemző a mostani, vasárnapig tartó kiállításra is.

 
A gazdasági válság ezen a területen nem érezteti hatását, senki nem lépett vissza a részvételtől, és látogatóra sem számítanak kevesebbre, mint tavaly. Az idén már lassan a múzeum mellett felállított sátor is kicsinek bizonyul, akkora az érdeklődés. Igaz, némileg csökkent a külföldi kiállítók száma, de akik részt vesznek, azok évek óta visszatérő galériások.
 

A korábbi évek gyakorlatának megfelelően a műtárgyakat kategóriánként, meghatározott kritériumrendszer alapján, független szakértőkből álló zsűri vizsgálta át. Az ötfős testületben neves szakértők kaptak helyet: Lengyel László művészettörténész, igazságügyi festményszakértő, Horvát József ötvös, igazságügyi ékszer-, drágakő- és nemesfémszakértő, Molnos Péter művészettörténész, Vörösváry Ferenc műgyűjtő és Szentkirályi Miklós festményrestaurátor.

 
A Budapest Art Fairre a galériák ritkaságokkal, különlegességekkel is készülnek. A kiállításra 9 év után visszatérő Ernst Galéria például több kuriózumot is bemutat, így két értékes Rippl-Rónai-alkotást, valamint három, Rippl-Rónai által tervezett Zsolnay-tálat, mindegyk több mint 10 millió forintot ér. Különleges kiállítási tárgy lesz egy szecessziós borhűtő is.
 

A Virág Judit Galéria és Aukciósház az idén bemutatja téli aukciójának legbecsesebb alkotásait is. A látogatók nemcsak Bortnyik Sándor legendás képét, a Géplovagot tekinthetik meg, hanem filmen további érdekességeket láthatnak-hallhatnak a festményről és alkotójáról.

 
A kiállításhoz számos más műfajú, izgalmas kulturális program is kapcsolódik. Lesz például színházi előadás: a Lifegame (Életjáték) keretében minden alkalommal új színdarab születik a közönség szeme láttára, képzőművészek közreműködésével. Sok szó esik majd a digitális és videóművészetről, amelyről Videó a láthatáron címmel hangzik el előadás-sorozat. Lesz tárlatvezetés, könyvbemutató, valamint karikatúra- és képregényaukció is.
 
Korábban: