Erzsébet királyné tárgyai Gödöllőn

Képző

 

(MTI) A Titkok, bálok, utazások című kiállítás egyik kurátora, Kaján Mariann elmondta, hogy a kastély Rudolf-szárnyában elhelyezett egyedi iratanyag, illetve az igazi "csemegéket" is tartalmazó több mint kétszáz személyes tárgy egy részét a Nemzeti Múzeumból kölcsönözték, a többi a kastély saját múzeumából való.
 

Ez utóbbi körbe tartozik Erzsébet királyné kedvenc, köznemesi származású udvarhölgyének, felolvasónőjének, későbbi barátnőjének, Ferenczy Idának a hagyatéka. A részben eddig soha ki nem állított holmik között csipkék, kesztyűk, díszes ládikák, illatszeres dobozok idézik fel az udvari szolgálat titkait.
 
Egy visszaemlékezés szerint Erzsébet 1863-ban férje és anyósa akarata ellenére kezdett magyarul tanulni, s hamarosan a magyar vált a Ferenczy Idával közös titkos nyelvvé. "Idának főleg a fésüléskor és hajmosáskor kellett jelen lennie, hogy az idő hasznosan teljék a magyar nyelvű társalgással, amelyet az ott lévő komornák és fodrásznők nem értettek" ? írta Brigitte Hamann.
 
A tárlatlátogatók ehhez hasonló részleteket tudhatnak meg egyebek mellett Erzsébet másik kedvelt udvarhölgye, gróf Festetics Mária kilenc naplójának egyik kiállított kötetéből ? magyarázta a kurátor. Mint mondta, nemcsak a királyné körül tevékenykedő, őt külföldi útjaira is elkísérő női segítők öt tagja, hanem maga Erzsébet is "megelevenedik" a kiállított tárgyaknak köszönhetően.
 
Megtekinthető majd a királyné egyik eredeti kalapja, legyezője, csipke stólája és cipője, míg az udvari bálok kellékei közül a ruhákon kívül különösen figyelemre méltó az a két csokipapír, amelyet a Vendéglátóipari Múzeumból hoztak el a szervezők. A bálozók általában csipkével díszített, különleges portrékkal ellátott papírba csomagolt csokoládét kaptak ajándékba ? emelte ki Kaján Mariann.
 
A Hölgyek éve rendezvénysorozat részeként nyíló időszaki kiállítás szeptember 30-áig látogatható a gödöllői Grassalkovich kastélyban.