(MTI) - Hiller István oktatási és kulturális miniszter pénteken ünnepélyes keretek között megnyitotta a Van Gogh Budapesten című kiállítást a Szépművészeti Múzeumban.
Az eseményen részt vett Mabel hercegnő, a holland királyi család tagja, Göncz Árpád egykori köztársasági elnök, jelen voltak továbbá Magyarország rendszerváltást követő kulturális miniszterei.
Hiller István Európa legnagyobb múzeumainak igazgatói, nagykövetek, diplomaták, politikusok előtt mondott köszöntőjében a "legek" kulturális eseményének nevezte a Vincent van Gogh alkotásait bemutató kiállítást.
A 400 millió forintból megvalósuló tárlaton a képek biztosítási értéke meghaladja a 150 milliárd forintot, az esemény pedig várhatóan az elmúlt száz év legnagyobb látogatottságú kulturális eseménye lesz - hangsúlyozta.
Kiemelte: a tárlat létrehozása nemzetközi sikertörténet, amely kulturális áttörést jelenthet Magyarország számára, lehetőség, hogy "ugorjunk egy nagyságrendet" az európai világ múzeumai között.
A miniszter a múzeum századik születésnapján egy ókori művészeti különlegességet, egy 2500 éves faragott etruszk követ ajándékozott a magyar állam nevében az intézménynek.

Baán László, az intézmény főigazgatója köszöntőjében megemlékezett arról: napra pontosan száz év telt el azóta, hogy a Szépművészeti Múzeumot 1906. december 1-jén Ferenc József osztrák császár és magyar király megnyitotta.
Mint felidézte, maga a gyűjtemény története jóval régebbre nyúlik vissza. A XIX. század elejéről mecénási adományok, s nagyszabású állami vásárlások gazdagították.
Rámutatott arra, hogy a múzeum százéves története során mindig két pillére épült: az európai rangú gyűjteményre és kiváló, nemzetközi hírű szakembereire.
A főigazgató összegzése szerint a jubileumi év során a múzeum történetének legtöbb kiállítását rendezték meg az intézmény falai között, s e tárlatokon az eltelt száz év legtöbb látogatóját fogadták. Egyben bejelentette, hogy ebben az évben, várhatóan december végén meghaladja a 600 ezret a látogatók száma.
Beszélt arról is, hogy az intézmény 2006-ban a legjobban szponzorált magyar kulturális intézményévé vált. Köszönetet mondott a holland gyökerű ING-csoportnak, amely 100 millió forinttal támogatta a tárlatot, és a Magyar Nemzeti Banknak, amelyik szintén 100 millió forinttal járult hozzá a jubileumi évhez.
A múzeumi rekonstrukció kapcsán elmondta, hogy csaknem kétmilliárd forint értékű munka valósult meg ebben az évben, ami rekordnak számít a mintegy húsz éve tartó felújítási folyamatban.

Baán László emellett felhívta a közönség figyelmét a szintén pénteken nyíló, A Szépművészeti Múzeum fénykora címet viselő kiállításra, amely az intézmény alapításának korát és azt követő évtizedeket mutatja be.
A főigazgató kiemelte: a Van Gogh Budapesten című tárlattal régi álom válik valóra, Magyarországon még soha nem rendeztek hasonlót, de Európa ezen szegletében sem volt száz éve ilyen volumenű tárlat.
A kiállításon Vincent van Gogh életművéből 43 festmény, 24 rajz és 10 grafika (litográfia és rézkarc) szerepel.
A tárlaton a holland festő első éveit meghatározó alkotók, köztük Rembrandt, Delacroix, Daubigny és Millet egy-egy jelentős művét is bemutatják. A múzeum összesen 150 festményt, rajzot és sokszorosított grafikát vonultat fel.