(MTI) - Mint az a szombaton megnyílt aukciós kiállításon látható, van itt mezopotámiai égetett cserép az időszámítás előtti XVI-XV. századból, kopt textil a IX-X. századból, XV. századi német oltárszobrok, XVIII. századi velencei festmények, és persze Munkácsy és Paál László képek, Canova és Marton László szobrok. A műfajok is felettébb változatosak: térképek, metszetek, ikonok, márvány- és bronz plasztikák, olajképek, porcelánok, bútorok, keleti szőnyegek adják a fő vonulatot, míg a stílusok az antikvitástól a reneszánszig, a barokktól az avantgardig és még tovább terjednek.
A galéria szokásos rendje szerint az első napon a régi mesterek alkotásai kerülnek kalapács alá. Magyar vonatkozásai miatt érdemel figyelmet egy Temesvár ostromát ábrázoló fametszet 1596-ból vagy Visegrád látképe Jacobus Peeters rézmetszetében, az 1600-as évekből. Mária megkoronázását az 1490-1500 körüli években egy müncheni vagy salzburgi szobrász faragta oltárképpé. A nagyméretű, mozgalmas, festett, aranyozott fafaragvány kikiáltási ára - 11 millió forint - jelzi a mű kiemelkedő minőségét.
A Rembrandt műhelyében tanult Nicolaes Maes a XVII. századi holland életképfestészet egyik meghatározó egyénisége, a Szépművészeti Múzeum is őriz hat portrét tőle. Az aukción szereplő barokk portré - az 1687-ből való Nemes hölgy a van Alphen családból - múzeumi minőségű alkotás, 8,5 milliós kikiáltási áron indul.
Adriaen Frans Boudewyns Vadászat című, nagyméretű reprezentatív vászna magyar magángyűjteményből (korábban az abonyi Szapáry kúriában őrizték) kerülhet más magyar gyűjtőhöz: az 1600-as évek második feléből származó kép ugyanis védett, az országból nem vihető ki. Kikiáltási ára 9,5 millió forint. Ugyanennyire értékelték egy XVIII. századi velencei festő részletgazdag városképét.
A sok holland életképet XIX. századi magyar portrék és nagyméretű angol, német, osztrák tájképek követik - köztük Karl Kaufmann Velencéje (750 ezer forint) és Telepy Károly Tátrai tája (440 ezer forint).
Munkácsy Mihály egyetlen mitológiai témájú műve - a Léda a hattyúval című kisméretű olajkép - az 1880-as évek végén készült, és szervesen illeszkedik Munkácsy szalonképeinek impozáns sorozatához. Kikiáltási ára 7 millió forint.
Az utóbbi évek aukciós kínálatában nem fordult elő ennyire bőven dokumentált, s szinte minden Paál-publikációban említett és reprodukált alkotás, melynek minőségét növeli az átlagos Paál-kompozíciókét meghaladó mérete - minősíti Paál László Nyírfaerdő című vásznát Bellák Gábor műtörténész. A festő barbizoni korszakában, 1875 körül keletkezett mű erőteljes függőleges tagolású erdőrészletet mutat. Szépsége, különlegessége és jól ismert előélete indokolja, hogy 18 millióról indítsák.
Lotz Károly Múzsák és Bacchus ünnep című, olajban vászonra festett freskótamulánya 19 milliós, Benczúr Gyula Néger fiú portréja 2,8 millió forintos kikiáltási árról indul.
A második napon XX. századi alkotásokat árvereznek. Ebben a kínálatban is megjelennek azok a magyar festők, akik életük egyik meghatározó szakaszában, 1906-1908 táján csaknem szinkronban alkották meg fauve stílusú műveiket francia festőtársaikkal. Képeik árának emelkedése magyarázható az éppen most látható Nemzeti Galériabeli Magyar Vadak című kiállítás népszerűsítő hatásával. Perlrott Csaba Vilmos nagybányai tájképét 3,4 millióról, Ferenczy Noémi Kaszás paraszt című gobelinjét 6 millió forintról licitálva lehet megszerezni, de egy varázslatos, virágzó fákat ábrázoló Perlmutter Izsák vászon kikiáltási ára 550 ezer forint. Olcsay Kiss Zoltán erotikus elefáncsont faragványsorozata 4 milliós árával is kiemelkedik a gazdag kínálatból.
Háromszázhetvennégy, felsorolhatatlanul sokféle tételből válogathatnak a gyűjtők a harmadik napon: ókori görög és római szobrokból, perzsa cserepekből, bizánci ereklyetartókból, mongóliai és észak-thaiföldi istenszobrokból, kínai porcelánokból, japán tekercsképekből. A kikiáltási árak néhány tízezer forinttól 800 ezer forintig terjednek. Árverezhetnek üvegedényeket a római korból és a 19. századi Csehországból, fajanszokat Delftből, Holicsról, Firenzéből. Az ónedények, amelyek a 18. században Erdélyben, Ausztriában és Németországban készültek - 20 és 550 ezer forint közötti árról indulnak.
Milliós összegeket kérnek egy francia kandallóóráért (3,6 millió) egy működőképes osztrák képóráért (1 millió), egy XVIII. századi írószekreterért (2,4 millió), de nagyon szép, védett bútorok szerepelnek az árverésen 80-400 ezer forint közötti kikiáltási áron is. Az antik szőnyegek csúcs ára közelíti a 2 milliót - 1800-ból egy türkmén ?Beschir? 1,5 millió forint, egy 1840-es kaukázusi "Karachop" imaszőnyeg 1,9 millió -, de már 100 ezer forintért is hozzá lehet jutni remek darabokhoz.