Megkerült Ferenczy-festmények a Galériában

Képző


ferenczykaroly_gyermekekponikon_d_mtz20120523012.jpg
Gyermekek pónikon
 
(MTI) ? Egy gyűjteményes kiállítás előkészületei közben a kurátorok régi katalógusok, felvételek, reprodukciók nyomán gyakran szembesülnek azzal, hogy egy alkotó életművének melyik darabjai nem fellelhetők. Így volt ez a Ferenczy-tárlat előkészítésénél is, ezért az MNG munkatársai a felismerést segítő szándékkal vonultatták fel a "wanted" műveket a múzeum honlapján, illetve felnagyított archív fotókból mutattak válogatást a tárlaton is ? mondta Plesznivy Edit, a kiállítás társkurátora.
    
Pálinkás Réka muzeológus, a katalógus és az ahhoz kapcsolódó Ferenczy-levelezéskötet összeállítója hozzátette: a kezdeményezésnek köszönhetően a Ferenczy-életmű két kiemelkedő darabja is felbukkant, ezek közül a Gyermekek pónikon című alkotással már a Nemzeti Galéria június 17-ig nyitva tartó tárlatának látogatói is találkozhatnak.
    
A magyar közönség előtt még soha be nem mutatott olajfestmény egy 1905-ös nyaralás során készült, és Ferenczy Károly két gyermekét, Bénitot és Noémit ábrázolja egy napsütötte erdei tisztáson lovagolva ? közölte Pálinkás Réka. Mint hozzátette, az első nyomok Québec egyik kisvárosába vezettek, de itt nem találták nyomát a képet egykor megvásárló John J. Seguier leszármazottainak, míg végül az Ernst Galéria nem akadt a család nyomára. Ekkor azonban meglepetés érte a művészettörténészeket: a galéria által fellelt kép nem egyezett pontosan a keresett alkotással; mint ekkor kiderült, Ferenczy két változatban is megfestette a témát ? fűzte hozzá.
    

ferenczykaroly_aseta_d_mtz20120523001.jpg
Séta
 
Hasonló jelentőségű alkotás az 1907-ben készült, Séta című festmény, amely ugyancsak Ferenczy két kisebb gyermekét örökíti meg a Nagybánya közeli Izvorán. Mint Plesznivy Edit elmondta, a kiállítás előkészítése során a kép jelenlegi hollétére vonatkozóan egy magyarországi gyűjtő szolgált adatokkal, aki a Duna Televízió egyik dokumentumfilmjében figyelt fel a Nick Greiner ? Ausztrália egykori, máig egyetlen nem ausztrál születésű miniszterelnöke ? rezidenciájának falán lévő festményre. Ezt követően a Nemzeti Galéria felvette a kapcsolatot a tulajdonossal, így egy jó minőségű színes reprodukción a szakma és a közönség egyaránt megismerheti a páratlan képet.
    
Pálinkás Réka elárulta, hogy az MNG munkatársai a kiállítás megnyitása óta további keresett, illetve korábban még ismeretlen műveknek is nyomára akadtak. A Lukács György filozófus testvérét, Lukács Máriát, azaz Lessner Richárdnét ábrázoló arckép például egy nemrég kapott fotó alapján vált csak ismertté a művészettörténészek számára, míg Ausztráliában bukkant fel az egykor a Fővárosi Képtár tulajdonában lévő Virágok parasztkorsóban című csendélet, melyet eddig a háborús veszteségek között tartottak számon.
    
Természetesen a műkereskedelemben is feltűnnek Ferenczy-képek ? tette hozzá a muzeológus. Legutóbb például a Változat a Madárdalhoz című, 1893-as festmény a Virág Judit Galéria májusi aukcióján kelt el 28 millió forintos leütési áron, a Hullámos hajú lány című alkotást pedig az MNG kiállítása nyomán sikerült azonosítani, így már mint Ferenczy-mű kerülhetett a Kieselbach Galéria árverésére.