A nemzetközi hírügynökségek az elmúlt napokban nagy terjedelemben tudósítottak az orosz kulturális élet legújabb botrányáról. Az MTI beszámolója szerint "elbocsátották állásából Andrej Jerofejevet, a világhíres moszkvai Tretyakov-képtár kortárs gyűjteményének nagy nemzetközi tekintélynek örvendő vezetőjét, aki egyebek mellett számos, Oroszországban botrányosnak tekintett kiállítással szerzett nevet magának."
Ez utóbbiak között említi a Magyar Távirati Iroda a Párizsban nemrég nagy sikert aratott SzocArt - Politikai művészet Oroszországban című tárlatot, amely előtt Alekszandr Szokolov kulturális miniszter személyesen intézkedett annak érdekében, hogy néhány műalkotás - melyeket a miniszter "Oroszország szégyenének" nevezett - ne kerülhessen ki a francia fővárosba.
A Modemben augusztus közepén Lenin visszamegy a sírba? címmel nagyszabású tárlat nyílik, mely jelentős részben a szocart irányzatának Párizsban kiállított munkáit tartalmazza. Magyarországon megtekintheti a közönség azokat a műveket is, amelyeknek a Franciaországba történő kivitele politikai okokból meghiúsult. Pénteken a kiállításról történő utolsó egyeztetésekre a cívisvárosba érkezik Andrej Jerofejev is.
A Szovjetunióban a szocialista realizmus majd' ötven évig volt olvasztótégelye az egymástól eltérő művészeti aspektusoknak és esztétikai álláspontoknak. A hetvenes években jelent meg a szovjet-orosz művészetben friss alternatívaként a szocart mint a hivatalos és szemmel tartott művészeti paradigma egyfajta melléküzemága. Az irányzat fő ismérve a szocialista realizmus heroikus patetizmusával szemben a metsző humor lett, mely széles körben befogadhatóvá és könnyen fogyaszthatóvá teszi a műveket.
A Modem tárlata az első átfogó, az irányzat legfontosabb munkáit bemutató szocart kiállítás lesz Magyarországon.