Az egész kiállítás tapintható lesz |
(MTI) - Őszi Zoltán, az intézmény közművelődési munkatársa "tapintható" tárlatvezetésnek nevezte a kezdeményezést, amelynek során nemcsak egyszerűen kézbe vehetők a tárgyak, de a résztvevők megismerkedhetnek a kutatási módszerekkel, a kísérleti régészet eredményeivel, a restaurálás módszereivel és problémáival is.
Egy-egy foglalkozáson az őskor szórvány kőleleteitől a bronzkor eszközein, temetési kerámiáin, a rómaiak mindennapi életéről "beszélő" tárgyain át a középkori eszközökig különböző tárgyakat vehetnek kézbe, tapinthatnak meg a látássérültek, akik ezzel egyfajta játékos kutatási programban is részt vesznek, hiszen először nem tudják, mit is tartanak a kezükben, nekik kell elkezdeni a meghatározás folyamatát - magyarázta a speciális foglalkozás menetét Őszi Zoltán.
Tekintve, hogy a látássérültek többsége soha nem ismerkedhetett meg olyan, a látók számára legalább könyvből ismert formákkal, mint a fibula, a kőbalta, az egyszerű lándzsahegy vagy a pattintott kőszerszám, ez a megismerés egyrészt cseppet sem lesz egyszerű folyamat, másrészt csodálatos élményben részesítheti az azt átélőket.
A minap megtartott első foglalkozáson 13-an vettek részt a Vakok és Gyengénlátók Somogy Megyei Egyesületének tagjai közül. A formabontó foglalkozásra azonban nemcsak a megyéből, de az ország minden részéből várják a látássérülteket, lehetőséget adva arra, hogy az eddig elmondás alapján elképzelt, vitrinek mögé zárt tárgyak itt számukra is kézzelfogható valósággá váljanak.