A két Korea felújítja a családegyesítéseket

Kultpol

A beszámoló szerint a felek a Phenjanban folytatott, a múlt héten felújított miniszteri szintű tárgyalásokon állapodtak meg a családegyesítési folyamat felújításáról. A pénteken született végleges egyezség értelmében a szétszakított családok tagjai márciustól kezdve előbb videokonferencia keretében vehetik fel egymással a kapcsolatot, május elejétől kezdve pedig személyesen is találkozhatnak majd.

A delegációk a tárgyalások kezdetén

A hasonló találkozókat korábban az Észak-Koreában fekvő Kumgang-hegyen, a Korea-közi tárgyalások hagyományos helyszínén tartották - a világtól elszigetelten élő, kommunista vezetésű Észak-Korea és a tőkés Dél-Korea vezetőinek 2000-ben rendezett "történelmi csúcstalálkozója" óta. A folyamat azonban megrekedt, miután Észak-Korea tavaly nyáron rakétakísérleteket végzett.

A családegyesítés érzelmekkel alaposan átfűtött kérdés a két Korea között. Az 1950-1953 közötti háború után a félsziget északi és déli részén élő családtagok milliói között szakadt meg a rendszeres kapcsolat; a rokonaikat látni kívánók pedig ma már idős emberek, akiknek fogytán az idejük.

A családegyesítési folyamatra vonatkozó megállapodás ellenére Dél-Korea elutasította az Északnak szánt humanitárius segélyek felújítását, amíg nem történik előrelépés Phenjan atomprogramjának felszámolása terén. A két Korea jogi szempontból mindmáig háborúban áll egymással, a több mint félévszázaddal ezelőtti háború ugyanis nem békekötéssel, hanem csak fegyverszüneti megállapodással ért véget.

(Múlt-kor/MTI)