A Vászonra örökítve a sík világa... című tárlat megnyitóján felidézték, hogy a 20. század elején a nagybányaiak, később a vásárhelyiek, mindenekelőtt Tornyai és Koszta nyomdokaiban három művész, Boromisza Tibor, Káplár Miklós és Maghy Zoltán 1928-ban Hortobágyi Kolónia néven alapította meg az első hortobágyi plein air csoportosulást. Mindhárman az alföldi festészet megkerülhetetlen alakjai. Hosszú szünet után az 1970-es években folytatódott a pusztában való festés Égerházi Imre festőművész vezetése alatt Hortobágyi Alkotótábor néven. Bár Maghy Zoltán személyében ott volt a folytonosság, 1981-ben a tábor ismét megújult, ekkor Sipos Zsófia, Madarász Gyula és Tar Zoltán debreceni festőművész is csatlakozott a ?pusztázáshoz?, a tábor pedig Hortobágyi Nemzetközi Művésztelep néven folytatódott. A 2012-es évtől Hortobágyi Káplár Miklós Nemzetközi Művésztelep néven vezeti a tábort H. Csongrádi Márta fotóművész, akinek a meghívására az idén július 9. és 18. között harminc hazai és külföldi művész vesz részt az alkotótábor munkájában.
A csaknem száz alkotást bemutató kiállítás megnyitóján Jantyik Zsolt, a Debreceni Művelődési Központ (DMK) igazgatója kiemelte, hogy Hortobágy fontos szerepet játszik Debrecen kulturális életében, és fontos szerepet kap az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) pályázatban. Gencsi Zoltán, Hortobágy alpolgármestere szerint a három alapító festő által működtetett kolónián keresztül ismerhették meg először külföldön a pusztát, az ott dolgozó művészek ugyanis ?olyan különlegességnek vitték a hírét, amely tőlünk nyugatra nem létezik?. Azóta Európán kívül Japántól Kazahsztánig számos ország művésze örökítette meg a pusztát, és vitte hírét alkotásával a Hortobágynak ? tette hozzá.
Az elmúlt kilencven év legkiemelkedőbb hortobágyi alkotásaiból rendezett ? több mint száz festményt, grafikát, fotót, kisplasztikát bemutató ? kiállítást július 29-éig tekinthetik meg az érdeklődők a debreceni Kölcsey központ Bényi Árpád termében.
További információ ITT található.
Forrás: MTI
Fotó: kolcseykozpont.hu