Kiállítás mutatja be Krasznahorkai prózavilágát

Program

A Minduntalan című tárlatról természetesen a híres alkotótárs, Tarr Béla és Az ellenállás melankóliájából készült opera bálnája sem hiányzik.

AFP Sources Extra
Document reference043_SW_WMNGGASAE5W
SLUGLASZLO KRASZNAHORKAI
Creation date1/23/2025
City/CountryStockholm, Sweden
CreditJohan Carlberg / SVD / TT NEWS AGENCY / TT News Agency via AFP
File size/pixels/dpi82.06 Mb / 6559 x 4373 / 300 dpi
Special Instructions
***OUT DN, Dagens Industri (also archive) and Expressen***
LASZLO KRASZNAHORKAI
STOCKHOLM 20250123
Hungarian author László Krasznahorkai photographed in Stockholm, Sweden, January 23, 2025.
Photo: Johan Carlberg SVD / TT / code 71761
Krasznahorkai László író. Fotó: Johan Carlberg / SVD / TT News Agency / TT News Agency via AFP

Egyedülálló módon, kiállításon mutatkozik be Krasznahorkai László a szentendrei MűvészetMalomban. A Minduntalan című tárlat az író életművének kulcsmotívumai köré szerveződik: nem kevesebbet vállal, mint hogy a szerző prózájának összetettségét, motivikus kapcsolódásait, az emberi lét alapjait érintő kérdésfeltevéseit ne csak a rajongóknak, hanem a kérdező, bolyongó, érdeklődő látogatóknak is átélhetővé tegye. A tárlatban a szerző regényeinek fordítóival készült interjúk, Tarr Béla-filmek és az író kevésbé ismert szentendrei kötődései is szerepet kapnak.

Krasznahorkai László nagyfokú következetességgel és mániákus pontossággal megalkotott szövegei – az ismétlődő motívumok és szerepvariációk egymásba gabalyodó utalásrendszere révén – összetéveszthetetlen univerzumot teremtenek. Metafizikus tágasságú, zenei lendületű prózája megkülönböztetett helyet foglal el a kortárs magyar irodalomban, és töretlen világirodalmi jelenléte is. Regényei a világ szellemi hanyatlását, az ember egzisztenciális magányát, az értelem keresésének hiábavalóságát apokaliptikus víziókkal, groteszk tablókkal mutatják meg, esszéisztikus írásai filozófiai kíváncsisággal a szépség, a transzcendencia és az emberi törekvés határait kutatják.

Egyedülállóan megformált, áradó nyelvezetű írásaiban kizökkent világok kizökkent hőseit követhetjük nyomon. Az egy(re hosszabb) lélegzetvételre szerkesztett mondatai a kiismerhetetlen létezésre ítélt, de reménnyel sújtott ember világát járják körül.

A kiállítás nem kronologikusan, a regényekhez tapadóan építkezik, hanem installatív módon képezi le a Krasznahorkai-próza alapvető hangsúlyait, érzékeltetve az indázó mondatok és mondandó útvesztő jellegét, miközben diszkrét távolságtartással fotók, dokumentumok, kéziratok hozzák közelebb a regényíró alakját.

A tárlat egyik látványos eleme a Magyar Állami Operaház hatalmas bálnadíszlete, amely az első magyar nyelven írott Eötvös Péter-operához készült. A zeneszerző Krasznahorkai Az ellenállás melankóliája című regényének zenés adaptációját állította színpadra.

A tárlat számos kölcsönző partner – többek között társszerzői, Max Neumann és Ornan Rotem – bevonásával teremt a Krasznahorkai-írásokra rímelő artisztikus teret, melyben a nemzetközi népszerűséget a regények fordítóival készült interjúk tudatosítják. Emellett megjelennek az inspiratív együttműködésben született Tarr Béla-filmek, és külön helyet kap az író kevésbé ismert szentendrei kötődése. Az interjúkban a szentendrei művészvilág ismert szereplői – Bukta Imre, Erdész László, feLugossy László, Lois Viktor – szólalnak meg.

A kiállítást június 14-én Selyem Zsuzsa író, irodalomtörténész nyitja meg, az est házigazdája Borbély-Tardy Anna, a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója. A tárlat, melynek kurátora Szilágyi Zsófia Júlia, október 26-ig, csütörtöktől vasárnapig 10 és 18 óra között látogatható. További részletekért érdemes követni a Ferenczy Múzeumi Centrum honlapját, valamint a megnyitó Facebook-eseményét.