Tudor Giurgiu fesztiváligazgató örömének adott hangot, hogy a világ egyik legnevesebb rendezőjét üdvözölhetik Kolozsváron, akit évek óta szeretnének meghívni. Elmondta: Tarr Béla a zárógálán veszi át a TIFF életműdíját, és június 21-én, szombaton műhelyfoglalkozást tart fiatal filmeseknek. A filmfesztiválon a Sátántangó mellett a magyar rendező legjelentősebb filmjeit is levetítik.
A fesztivál idei díjazottjai között van Emilia Dobrin román színésznő és az idén 90 éves Valerian Sava filmkritikus, mindketten életműdíjat vehetnek át.
A fesztiváligazgató közölte: az idei TIFF-en levetítendő mintegy 200 alkotást több mint ezerből válogatták, a tíz nap alatt 172 nagyjátékfilmet és 28 rövidfilmet láthat a közönség 53 országból. Fókuszban az észt filmalkotások állnak. Mihai Chirilov művészeti igazgató a versenyprogramról elmondta: a fikciós filmek programjába beválogatott 12 alkotás a mindennapjainkat uraló káoszt képezi le, többet közülük Kolozsváron mutatnak be elsőként. A fesztiválon szereplő román filmekről elmondta: több mint 200 alkotásból kellett válogatni idén, 50 nagyjátékfilmből és 150 rövidfilmből.
A versenyprogramban végül nyolc román nagyjátékfilm szerepel, többségük dokumentumfilm. A közönségkedvenc Bogdan Mureșanu Anul nou care n-a fost? című alkotását premierként a TIFF-en a látás- és hallássérültek számára is levetítik. Kiemelte Alexandru Mavrodineanu Love Hurts című filmjét, mely a férfiak sebezhetőségét láttatja, Ana Lungu dokumentumfilmjét, a Tritont, és az erdélyi magyar alkotócsapat által készített, Dávid Endre rendezte Beyond the River című alkotást, melyet a fesztivál legsokkolóbb alkotásának nevezett.
Látható lesz Radu Jude új filmje, a Kolozsváron forgatott Kontinental ’25, mely az erdélyi város mindennapjait mutatja be a román rendezőtől megszokott szatirikus stílusban. (A Berlinben Ezüst Medvét nyert film főszereplőjével, Tompa Eszterrel készített interjúnk itt olvasható.) Tudor Giurgiu új filmjének (Padurea de molizi) világpremierjét is Kolozsváron tartják, az alkotás a besszarábiai Fântâna Albă településen 1941-ben elkövetett szovjet mészárlás történetét dolgozza fel.
A rövidfilmek versenyében húsz román alkotás szerepel.
A 24. TIFF-en két új szekció is lesz: a tinédzsereknek szóló Teen Spirit zsűrijét a Z generáció tagjai alkotják, míg a Tomorrow is Fear szekcióban a disztópiákról szóló filmeket vetítik. Ezekben a digitális világ és a mesterséges intelligencia veszélyeit láttató alkotások is láthatók lesznek.
A fesztiválon több filmklasszikust is levetítenek, és számos kísérőrendezvény lesz, a többi között a nagybányai Hajdú Tamás fotóművész kiállítása. Különleges eseménynek szánják a tordai sóbánya melletti Issa Resortra szervezett vetítést június 19-én, ahol lovasbemutatót tartanak, majd az Argentína által Oscar-díjra jelölt Kill de Jockey című filmet vetítik.
Újságírói kérdésre, hogy a fesztivál tervez-e nyitni a mobiltelefonnal készített filmek irányába, Chirilov elmondta: amennyiben a film jó, őt nem zavarja a formátum. Radu Jude telefonnal készített új filmjét azonban kritikával fogadták Cannes-ban amiatt, hogy a filmes szakma egy részét nem alkalmazta – mondta. Giurgiu szerint a jövőben inkább a mesterséges intelligencia fejlődése lesz nagy hatással a filmes szakmára, de úgy vélte, semmi sem tudja helyettesíteni a klasszikus filmes formátumot.
Az idei TIFF részletes programja a fesztivál honlapján böngészhető.