Kiállítás nyílt Leonardo Da Vinci legjobb tanítványainak munkáiból, köztük a leghíresebb Da Vinci-másolatokból a madridi Prado Múzeumban.
A Leonardo és a Mona Lisa másolata című tárlat egyik szenzációja az a Gioconda-portré, amelyet a mester egyik diákja festett Leonardo műtermében, párhuzamosan az eredetivel.
Az alkotás a múzeum
tulajdonában van alapítása óta, de csak 2012-es restaurálása közben derült ki,
hogy nem utólag készült, mint azt korábban feltételezték, hanem festője élőben
másolta Leonardo munkáját a mester felügyelete mellett.
Ana González, a Prado
egyik kutatója szerint egyrészt Da Vinci oktatási módszere volt, hogy diákjait
másolással tanította, másrészt így óriási műhelye rengeteg megrendelésének
teljesítésébe is bevonta a tanítványokat.
A madridi tárlat ezekbe a folyamatokba is bepillantást kíván nyújtani, köszönhetően annak a tízévnyi kutatómunkának, amelyet a képtár közösen folytatott a párizsi Louvre múzeummal és a Sorbonne Egyetemmel, valamint a londoni Nemzeti Galériával.
A Pradóban található Gioconda alkotójának nevét továbbra is homály fedi, bár az elmúlt években több elmélet is napvilágot látott kilétéről, egyelőre nem bizonyított, hogy valójában melyik tanítvány készíthette. A kutatók azonban abban biztosak, hogy a mesterhez legközelebb állók egyike lehetett. Neki tulajdonítják a híres Salvador Mundi (Világmegváltó) című festmény másolatát is, amelyet négy hónapon át szintén megtekinthet a nagyközönség Madridban.
A nyitóképen Da Vinci Mona Lisája. Forrás: Wikipédia