Kiállítás a vonatok királyáról

Kultpol

(MTI) - "Az első Orient Expressz 1883. június 5-én indult el Párizsból Konstantinápoly felé, ekkor a csaknem 3500 kilométeres távolság megtételéhez három napra volt szükség, igaz, az út utolsó szakaszán az utasoknak hajóra kellett szállniuk. 1886-ra készült el a teljes vonal, amelynek egyharmada Magyarország területén haladt át" - emlékezett a legendás járat történetének kezdeteire a múzeum főigazgatója.

 
Az Orienten fiatal korában maga is sokat utazó Kócziánné Szentpéteri Erzsébet elmondása szerint azonban a kiállítás nem csupán a technikatörténeti adatokat kívánja bemutatni, hanem azokat a történeteket, híres embereket is, akik valaha a vonaton utaztak, valamint az expresszhez szorosan kötődő művészeti stílust, a szecessziót is fel szeretné idézni.
 
Mint megjegyezte, a járathoz számos legenda, történet, illetve részben ezek nyomán sok irodalmi mű fűződik. Agatha Christie Gyilkosság az Orient-expresszen című detektívregényének főhősével, Hercule Poirot-val a látogatók a kiállításon is találkozhatnak - árulta el a Kócziánné Szentpéteri Erzsébet, hozzátéve, hogy a filmen híressé vált bűnügyi történetet valószínűleg egy 1929-es eset ihlette, mikor a luxusvonat elakadt a magas hóban, és csak 11 nap után sikerült kiszabadítani.
 

A kiállítást megnyitó Heinczinger István, a MÁV vezérigazgatója büszkén idézte fel az 1880-as évek világát, amikor a vasút számított a közlekedés legmodernebb ágának, és nem volt igazi vetélytársa. "Az Orient Expressz történetének a Magyar Államvasutak is a kezdetektől részese volt, a járatokat a legkorszerűbb magyar mozdonyok vontatták" - jegyezte meg.

 
A korszak vasúti járműveit a kiállítás talán leglátványosabb műtárgyai, a múzeum 1:5 arányú modelljei mutatják be a legplasztikusabban. A vitrinekben igazi vasúti relikviák is helyet kaptak: a Wagon-Lits kocsikra utaló WL monogramos porcelán étkészletek, hamutartók, rézből készült kocsigyári és mozdonytáblák. Az eredeti tárgyak közül is kiemelkedik a bejárat mellett elhelyezett réz kocsicímer a belga király oroszlános jelvényével.
 
A nagy méretű tablókon számtalan régi fénykép, plakát és képeslap mutatja be az expressz történetét. A látogatók megtudhatják, hogy a vasútért rajongó I. Ferdinánd bolgár fejedelem maga is gyakran vezette az Orient gőzmozdonyát, vagy hogy II. Lipót belga király mindig saját luxusvagonján utazott az expresszel szeretőjéhez. A fényképeken felbukkannak a vonaton egykor utazó hírességek, többek között Mata Hari vagy Josephine Baker, de az a Wagon-Lits étkezőkocsi is, amelyben az első világháborút lezáró fegyverszünetet aláírták a compiegne-i erdő közepén.
 
A gyerekeknek is több meglepetést tartogató kiállítás augusztus 24-ig tekinthető meg a Közlekedési Múzeumban.