Az MDDÜ és a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum (BKSZC) együttműködésével kiírt felhívásra országszerte 13 szakképzési intézményből, csaknem ötven pályaművel jelentkeztek a 3–7 fős csapatokat alkotó – többek között – fodrásznak, kozmetikusnak, dekoratőrnek, grafikusnak, asztalosnak, valamint női- és férfiszabónak tanuló tehetséges fiatalok.
A diákok szabadon választhattak a különféle módszertanok, anyagok és technikák közül, így terveik akár egy szakmán belül is több különböző szakágat képviselhettek. Az előzsűrizést követően a döntőbe kategóriánként három-három csapat jutott, amelyek az MMDÜ által kijelölt szakmai mentorok támogatásával, mintegy három hónap alatt valósították meg projektjeiket.
A döntőben a szakmai zsűri – Jakab Zsófia, a kreatívipar fejlesztéséért és ágazati koordinációjáért felelős miniszteri biztos, az MDDÜ vezérigazgatója, Osvárt Judit, az Elle Decoration magazin főszerkesztője, valamint Maróy Krisztina, a Glamour magazin és a Glamour.hu alapító-főszerkesztője – előtt prezentálták az elkészült pályamunkákat. A programhoz idén olyan jelentős iparági márkák is csatlakoztak, mint a DRK, amely ajándékutalványt ajánlott fel a harmadik helyezett csapatoknak. A felajánlott értékes nyeremények mellett nagykövetként is segítette a pályázat idei megvalósulását Jagasics Hedvig, a Sugarbird márka alapítója és tulajdonosa, Ferenc Attila Bálint, az IKEA fenntarthatósági szakértője, Mascher Róbert, a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesület elnöke, valamint Kovács Zsolt, a Kallos Cosmetics vezérigazgatója.
A zsűri döntése alapján a divat szekcióban Sovány Daniella, a Dan!elle designer ruhamárka tervezője által mentorált, a Budapesti Komplex SZC Kreatív és Kézművesipari Technikum tanulóiból álló Deconic csapat szerezte meg a győzelmet.
A design kategóriában a Dekor Álom csapata végzett az első helyen, art deco stílusú épületek és berendezési tárgyak által inspirált, többfunkciós állólámpájukkal, a Szolár Szállóval. A megvalósításban a Számalk-Szalézi Technikum és Szakgimnázium tanulóit Hegedűs Fanni bútorkészítő, okleveles restaurátor segítette mentorként.
A képző- és iparművészeti kategória első helyén a Budapesti Komplex SZC Kreatív és Kézművesipari Technikum tanulóiból álló Stamp Deco végzett. A Lipóczki Ákos, a MOME egyetemi docensének mentorálása mellett tervezett gyűjtői bélyegblokksorozat az art deco vizuális nyelvezetén keresztül gondolja újra európai nagyvárosok modern épületeit. Emellett a csapat összeállított egy fiataloknak szánt, grafikai elemekkel illusztrált ismeretterjesztő anyagot is a bélyeg történetéről, hétköznapi szerepéről, valamint a különböző védjegyekről.
A szépség és szépségápolás kategóriában első helyen végzett a Marencsák Zsófia, a Glamour Hungary szépségrovatának szerkesztője által mentorált Főnix csapat. A BKSZC Erzsébet Királyné Szépészeti Technikum tanulói F. Scott Fitzgerald A nagy Gatsby című regényének életérzését idézték meg egy elegáns, ám tudatos női archetípus megalkotásával, amelynek prezentálásához az elkészült sminket és frizurát korhű sziluettek társaságában megörökítő fotósorozatot és videót is társítottak.
A tájékoztató idézi Jakab Zsófiát, a kreatívipar fejlesztéséért és ágazati koordinációjáért felelős miniszteri biztost, az MDDÜ vezérigazgatóját, aki emlékeztetett arra, hogy a pályázatot az ügynökség a Szakképzésfejlesztést Támogató Program keretében indította 2021-ben azzal a céllal, hogy különböző eszközökkel segítse a kreatívipar meghatározott területein a feltörekvő generációk pályára lépését. A Kerülj Képbe! – Év Felfedezettje felhívás olyan egyedülálló platformot biztosít az érintett iparági tanulóknak, amelyben egyaránt kiteljesíthetik képességeiket, építhetik szakmai kapcsolataikat, valamint szélesebb közönség előtt is bemutathatják alkotásaikat.