Kihirdették a Néprajzi Múzeum Férc pályázatának díjazottjait

Művészet

A Néprajzi Múzeum 2024-ben meghirdetett Férc pályázatának célja, hogy a múzeum költözése után történő revízió következményeként felszabaduló textíliák új életet kapjanak. A felhívásra több mint száz kreatív pályamunka érkezett be, melyek közül végül hármat emelt ki a zsűri.

Karakó Zsana: Lampala című egyedi tervezésű befoglaló formájú gyűrűkollekciója.  Fotó: Sarnyai Krisztina, Néprajzi Múzeum
Karakó Zsana Lampala című egyedi tervezésű, befoglaló formájú gyűrűkollekciója. Fotó: Sarnyai Krisztina, Néprajzi Múzeum

A pályázat első helyezettje Karakó Zsana Lampala című munkája lett, mely egy modern designt és tradicionális technikákat ötvöző gyűrű. „A pajzs szimbóluma a védelmet jelképezi, míg a középen elhelyezett hímzés a magyar gyökereinket és a múltunkat idézi meg. Ez a hímzés nem muzeális értékű, ám mégis mély jelentést hordoz, hiszen a népművészeti motívumok a hovatartozás és az összetartozás fontosságát hangsúlyozzák. Az alkotás így egyszerre mutat előre a jövőbe a korszerű (3D-nyomtatás) technológia révén, és néz vissza a múltba a hagyományos motívumok által” – mesél munkájáról Karakó Zsana.

Különdíjban részesült Szász Zsófia Rétegek című pályamunkájával. Zsófia sorozatában rétegesen együtt léteznek a régi műtárgyak motívumai az új formákkal az általa készített hímzéseknek köszönhetően.

Szintén különdíjat kapott Yoshihara–Horváth Hanga az anyagok kreatív és fenntartható felhasználásáért. Hanga technikája, hogy a régi, hímzett textileket és használati tárgyakat látható stoppolással javítja és kötött anyagokkal toldja, hogy azok történetét kihangsúlyozva ismét használhatóvá váljanak.

A pályázat lezárásaként pop up kiállításon kerülnek bemutatásra a megvalósult darabok, továbbá a múzeum tervez egy redesign témájú workshopot is, ahol a pályázók átadják tudásukat az érdeklődő résztvevőknek.